Sopka Fagradalsfjall na Islande

Sopka Fagradalsfjall sa stala turistickou atrakciou na Islande. Každý chcel vidieť naživo tečúcu lávu, potom čo zistili, že sa dá pozorovať bezpečne. Stačilo dodržiavať zopár pravidiel a držať sa vyznačených turistických trasách. 

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

plane icon

Letenky – Pelikan

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

hotel icon

Hostel – Hostelworld

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Hotel – booking.com

Prvá erupcia

Zdržanlivá islandská sopka Fagradalsfjall na polostrove Reykjanes sa dostala do centra pozornosti večer 19. marca 2021, keď sa v údoliach Geldingadalir otvorila erupčná puklina. V tichosti si pospávala viac ako šesť tisíc rokov a je to prvá aktívna sopka v oblasti globálneho geoparku UNESCO Reykjanes za posledných 800 rokov.

Sopka Fagradalsfjall na Islande
Stále sa parí spod zaschnutej lávy, kráter v pozadí (koniec trasy A a B)

Ako to začalo...

Tri týždne pred prvou erupciou sopky sa na polostrove Reykjanes neďaleko hory Fagradalsfjall začalo intenzívne zemetrasenie. Naštartovalo to zemetrasenie s magnitudou M5,7, ktoré pocítilo veľa ľudí vo viacerých častiach Islandu. V nasledujúcich troch týždňoch domáci zažili viac ako 40 000 zemetrasení. Väčšina z nich však bola malá a bežne ich nebolo ani cítiť. Každopádne viaceré boli dostatočne veľké na to, aby ľudia v susednom meste Grindavík a v oblasti hlavného mesta Reykjavík zostali bez spánku.

Zemetrasenia konečne približne na tri dni ustáli. No v piatok večer, 19. marca 2021, ľudia v meste Grindavík a inde na polostrove Reykjanes hlásili žiariace svetlo na oblohe. Jediný spôsob, ako potvrdiť, či erupcia začala, bolo pozrieť sa na vlastné oči. Erupcia bola opísaná ako „turistická erupcia“. To je termín, ktorý Islanďania bežne používajú pre menšie erupcie, ku ktorým sa dá ľahko dostať. Prvá vec, ktorú musíte urobiť keď vybuchne sopka, je dostať sa čo najďalej od nej. Ale na Islande je bežne dostanete opačnú odpoveď.

Sopka Fagradalsfjall na Islande
Takto to vyzeralo, keď sopka chrlila lávu (zdroj flickr)

Islanďania sa teda začali hromadne hrnúť na miesto erupcie, aby sa pozreli na veľkolepé divadlo, ktoré príroda ponúkla. Koniec koncov sa ukázalo, že miesto erupcie je celkom bezpečné s dostatočnými opatreniami na vyhýbanie sa horúcej láve a plynov. Islandské dobrovoľné pátracie a záchranné tímy sa tiež okamžite objavili, aby zaistili bezpečnosť na mieste.

Sopka Fagradalsfjall na Islande
Stuhnuté lávové polia na konci trasy A a B

Parkovanie a turistické trasy

Miesto erupcie sa nachádza 50 minút jazdy od Reykjavíku. Choďte po ceste 41 smerom na Keflavík, odbočte na cestu 43 smerom na Grindavík a pokračujte po ceste 427, kým neuvidíte vyznačené parkoviská. Parkovanie pozdĺž cesty 427 je zakázané. Parkovné vo výške 1000 ISK (6,5 €) je možné zaplatiť elektronicky na stránke Parka.is.

Sopka Fagradalsfjall na Islande
Cedule s označením trasy

Nižšie nájdete možné turistické trasy k sopke. Upozorňujeme, že sa neustále menia v dôsledku zmien veľkosti lávy a smerov prúdenia. Takže skôr ako začnete, skontrolujte SafeTravel.is, kde nájdete denne aktualizované informácie o počasí atď… Dôrazne odporúčame nosiť pevnú turistickú obuv.

Sopka Fagradalsfjall na Islande
Mapa s označením turistických trás a lávy (zdroj visitreykjanes.is)
  • Trasa A je dlhá asi 3,2 km, z ktorej môžete vidieť zadnú stranu krátera.
  • Trasa B je náročnejšia ako cesta A a je dlhá asi 3,3 km, môžete z nej vidieť zadnú stranu krátera.
  • Trasa C Langihryggur je dlhá asi 4 km, z ktorej môžete vidieť prednú časť krátera.
  • Posledná trasa C Nátthagi je asi 2 km dlhá a je to oveľa kratšia a ľahšia túra, môžete odtiaľ vidieť novovytvorenú lávu, ale nie samotný kráter.
  • Dávajte si pozor na nebezpečné výpary a snažte sa vyhýbať vetru tak, aby na vás nefúkal smerom od krátera.
Sopka Fagradalsfjall na Islande
Tečúca láva (zdroj flickr)
Sopka Fagradalsfjall na Islande
V okolí stále dosť cítiť zápach síry

My sme si najprv prešli trasu B. Zistili sme, že je to zbytočne dlhá obchádzka, pri ktorej sme dlhšiu dobu ani nevideli lávu. Naspäť sme sa vrátili trasou A. Na trase A sme kráčali celý čas popri stuhnutých lávových poliach. Na vrchole kopca nás zastihol veľmi silný vietor, takže ak tam pôjdete, nezabudnite si pozrieť aktuálne výstrahy na vyššie spomenutej stránke. 

Nakoniec sme mali trošku času nazvyš a rozhodli sme sa pozrieť ešte na trasu C Nátthagi. Dostali sme sa k čerstvo stuhnutej láve, no bohužiaľ sme už nevideli žiadnu tiecť. Aj tak to bol nezabudnuteľný zážitok vidieť na vlastné oči čo dokáže spraviť s krajinou vybuchujúca sopka. Fagradalsfjall sme navštívili 26.10.2021.

Sopka Fagradalsfjall na Islande
Pohľad na lávu, ktorá sa valila do údolia (trasa C Nátthagi)
Sopka Fagradalsfjall na Islande
Stuhnutá láva (trasa C Nátthagi)

Bude sopka ešte chrliť lávu?

Miesto erupcie je momentálne pokojné. Erupcia na sopke už skončila, alebo zostala väčšinou pokojná od 18. septembra.2021. Odvtedy nezaznamenali žiadny ďalší výbuch. Vedci ešte nevedia presne povedať, či sopka zažije ďalšie erupcie v budúcnosti, ale stále ju pozorne sledujú. Zároveň sa jedná o najdlhšie trvajúcu erupciu na Islande za posledných 50 rokov. (informácie zo začiatku decembra 2021)

Mapa

Kde sa ubytovať

Booking.com