iceland shape

Island

Island je krajina ktorá vyzerá ako z inej planéty! Na jeho území nájdete neuveriteľné množstvo sopiek, viac ako 10 000 vodopádov, čierne vulkanické pláže, ohromné ľadovce a v zime keď sa na vás usmeje šťastie tak možete obdivovať polárnu žiaru. Znie to úžasne, že?

Najlepší čas na návštevu

jún-september

november – marec

Na Islande ťažko popísať čo je najlepší čas na návštevu. Záleží od toho, čo chcete zažiť. Ak chcete vidieť nikdy nekončiace dni a svetlo takmer 24/7 príďte v lete. Vtedy tu slnko takmer nezapadá. Často tak zažijete tzv. “golden hours”  – západy a východy slnka. Podmienky sú tiež o niečo prívetivejšie, počasie príjemnejšie. Turistov je ale veľa a ceny idú hore.

Island v zime je prekrásny. Narazíte tu na neskutočné kontrasty bieleho snehu a čierných pláži. Krajina tiež vyzerá ako z rozprávky. Máte jedinečnú možnosť vidieť polárnu žiaru. V zime je tu však poriadne chladno a počasie je nevyspytateľné. Podmienky sa môžu meniť a snehové búrky sú na dennom poriadku. Musíte tak počítať s viacerými obmedzeniami. Do Highlands sa v zime nedostanete vôbec. Ale zato je tu menej ľudí a aj ceny sú nižšie.

Mena

Islandská koruna

1€ = 150 ISK

Potrebné doklady

Pokiaľ máte slovenský občiansky preukaz, nič viac vám netreba. Občania EÚ potrebujú len občiansky, cestovný pas nie je potrebný.

Užitočné appky

  • Parkovanie – Park4Night (appka)
  • Počasie – appka windy
  • Polárna žiara – My Aurora Forecast appka
  • Ubytovanie – booking.com alebo airbnb.com

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

Letenky – Skyscanner

Letenky – Pelikan

Hotel – Booking.com

Hostel – Hostelworld

iceland map

Čo musíš vidieť

VEDELI STE ŽE: Na Islande je najčistejšia voda na svete a domáci za vodu vôbec nemusia platiť? Na Islande si nemusíte kupovať balenú vodu. Namiesto kupovania vody si ju môžete nabrať do vlastnej flaše z takmer všetkých prameňov. Výnimkou sú zapáchajúce a termálne pramene.

Požičanie auta

Za nás osobne je najlepším spôsobom ako objavovať Island auto. Svojím sa tu ísť veľmi neoplatí. Jediný spôsob je tento trajekt Smyril line z Dánska. Plavba trvá 3 dni a minimálna cena pre 2 dospelých vrátane auta do 1.9m je jednosmetne 353€. Jedlo v cene nie je. 

Najrozšírenejšími požičovňami sú Avis, Hertz a Europcar. My sme najlepšie ceny našli od spoločnosti Budget. Pokiaľ sa chystáte len na okruh okolo Islandu – tzv. Ring road alebo na Golden Circle 4×4 nie je potrebné. Na väčšinu miest sa dostanete aj bez toho. Ak chcete objavovať aj Highlands vo vnútrozemí bez 4×4 sa to nedá. Na všetky miesta na tomto zozname (okrem horského priechodu Öxi) sa dostanete s klasickým autom. 

Bookni si výlet na Islande

Ak použiješ nasledujúce linky, podporíš našu prácu a teba to stojí stále rovnako. Ďakujeme! 🙂

Najkrajšie vodopády

Práca na Islande