9 amazing things to do on Koh Phangan - Haad Salad Koh Phangan panorama drone

Koh Phangan je jedným z najnavštevovanejších ostrovov v Thajsku. Mnoho ľudí toto miesto pozná vďaka známej Full Moon party. Ale ponúka oveľa viac – úžasné pláže, nádherné výhľady, neuveriteľný podmorský život… Koh Phangan má úplne inú atmosféru v porovnaní s Koh Samui alebo Koh Tao. Pokračujte v čítaní a zistíte čo vidie na ostrove Koh Phangan.

Together to Unknown travel blog

Vždy sa snažíme priniesť vám čo najlepšie a najúprimnejšie tipy a rady o cestovaní úplne zadarmo. Ak sa ti páčia naše články a myslíš si že sú užitočné, budeme veľmi vďační ak sa nás rozhodneš podporiť. ❤️

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

plane icon

Letenky – Skyscanner

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

hotel icon

Hostel – Hostelworld

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Hotel – booking.com

Ako sa dostať na Koh Phangan

Keďže Koh Phangan je ostrov bez letiska, dá sa sem dostať len jedným spôsobom – loďou. Najbližšie letisko je na Koh Samui.

Koh Samui (mapa)

Thongsala pier (mapa)

Lietadlom

Najbližšie letisko je na ostrove Koh Samui. Priame lety em nájdete z niekoľkých miest vrátane Bangkoku. Letenky si môžete kúpiť na skyscanner.com. Letenky zvyčajne nie sú príliš drahé. Môžete tiež letieť do Surat Thani a odtiaľ ísť trajektom.

Cestovanie na Koh Phangan loďou

zo Surat Thani

Cena: 12-29€ zahŕňa bus+loď

Trvanie: 3 – 5 hodín (zahŕňa dopravu busom)

Väčšina trajektov smerujúcich na Koh Phangan odchádza z prístavu Donsak (mapa) neďaleko Surat Thani. Pri kúpe lístka cez 12go.asia máte v cene autobusový transfer z mesta Surat Thani. V skutočnosti je to 65 km k mólu a trvá 1 hodinu. Lístky si môžete zakúpiť s transferom z letiska, železničnej stanice alebo kancelárie spoločnosti, ktorú si vyberiete.

Existuje tiež možnosť dostať sa k mólu sami a zaplatiť len za trajekt. Ale taxikár si za túto jazdu vypýtal 600 TBH, čo je cena, ktorú sme zaplatili spolu za autobus a trajekt. Takže si myslím, že by to nakoniec nemuselo byť lacnejšie.

Prichádzate na letisko v Surat Thani?

Ak letíte do Surat Thani, budete si musieť vziať taxík alebo grab aby ste sa dostali do mesta. Grabáci majú vlastne zakázané brať cestujúcich z letiska (tuším taxikárska mafia). Očakávajte teda, že vás vodič požiada, aby ste šli k odletovému vchodu. Za jazdu do mesta sme zaplatili 330 TBH.

tip icon
DÔLEŽITÉ: Odporúča sa zakúpiť si lístky na trajekt vopred, najmä počas hlavnej sezóny. Môžete použiť nasledujúci vyhľadávací formulár (a pomôžte nám trochu zarobiť bez toho, aby ste platili niečo navyše).

z Koh Samui alebo Koh Tao

Cena: 7-9€ z Koh Samui, 14-19€ z Koh Tao

Trvanie: 30min – 1 hodina z Koh Samui, 1-2 hodiny z Koh Tao

Na Koh Phangan sa môžete dostať z Koh Samui alebo Koh Tao loďou. Keď cestujete z Ko Samui, existuje niekoľko rôznych mól, ktoré používajú rôzne spoločnosti. Všetci dorazia na mólo Thongsala. Ak cestujete z Koh Tao, je tu len jedno mólo, kde sa môžete dostať trajektom na Koh Phangan. Lístky si môžete rezervovať u vás na ubytku, na ulici v rezervačných kanceláriách, priamo na móle alebo využiť 12go.asia na predbežnú online rezerváciu. Osobne preferujeme 12go.asia, pretože je to rýchle, jednoduché, často je tam veľmi malý cenový rozdiel a môžeme platiť kartou. Väčšina miest akceptuje iba hotovosť a používanie bankomatov v Thajsku je drahé. Na kontrolu trajektových poriadkov môžete použiť vyhľadávací formulár nižšie.

Powered by 12Go system

Ako sa dostať z prístavu na váš hotel

Keď dorazíte na Koh Phangan, na móle vás budú čakať taxikári. Za transfer na pláž Zen, Haad Yao a túto oblasť je to okolo 200 TBH na osobu. Ak idete do Haad Rin, je to 150 TBH.

9 amazing things to do on Koh Phangan - Haad Salad Koh Phangan panorama drone
Haad Salad Koh Phangan

Najlepší čas na návštevu Koh Phangan

Koh Phangan má trochu iné počasie ako ostatné časti Thajska. Hlavná sezóna je medzi decembrom a marcom. Počasie je pekné a slnečné s málo alebo žiadnym dažďom. Ceny sú vyššie a reštaurácie a bary sú preplnené.

Od marca do augusta je obdobie sucha a tepla. Vodopády sú v tomto období vyschnuté, takže sa ani neobťažujte ich návštevou. Prišli sme v júni a mali sme krásne počasie. A nakoniec obdobie dažďov je medzi augustom a decembrom. Vtedy ostrov zasiahne množstvo silných dažďov. Nie je to vhodný čas na objavovanie Koh Phanganu.

tip icon

MALI BY STE VEDIEŤ: Málokto si to uvedomuje, ale Koh Phangan, Koh Samui a Koh Tao nemajú typické 4 prílivy za deň. Sú len 2. Hlavná sezóna medzi decembrom a marcom je zároveň sezónou prílivu. To znamená, že príliv je silnejší a voda je hlbšia ako v inom ročnom období. Počas letných mesiacov je obdobie odlivu a voda je na niektorých plážach príliš plytká. Niektoré mesiace máte odliv iba počas dňa. Potom je naozaj dôležité vybrať si tú správnu pláž, aby ste si kúpanie skutočne užili.

Ako sa pohybovať na Koh Phangan

Koh Phangan nemá verejnú dopravu. Jediný spôsob, ako preskúmať ostrov, je Songthaew alebo motorka. Obmedzenie sa na songthaews môže úplne zmeniť vaše plány. Úprimne povedané, myslíme si, že bez vlastnej motorky by sme si ostrov nikdy nedokázali skutočne užiť.

  1. Skúter – jednoznačne najlepší spôsob, ako preskúmať ostrov, je na dvoch kolesách. Skúter si môžete ľahko prenajať všade po celom ostrove. Ceny začínajú na 250 TBH za deň. Stačí im dať pas alebo hotovosť ako zálohu.
  2. Songthaew – ak sa necítite pri jazde na skútri sebavedomí, môžete použiť songthaews. Možno ich nájsť na mnohých miestach po celom ostrove, najmä na tých najturistickejších. Ale určite zaplatíte viac ako za prenájom skútra. A tiež môže byť ťažšie nájsť ho v určitých hodinách, najmä ráno.
Things to do in Koh Samui - Songthaew Thailand
Songthaew

Ďalšie destinácie v Thajsku

tip icon
TIP: Vedeli ste, že všetky bankomaty v Thajsku vám za výber účtujú 220 TBH (6 €)? Je to veľa, však? Majte to na pamäti a namiesto toho, aby ste príliš často vyberali malé sumy, urobte to raz alebo dvakrát vo veľkých množstvách.

9 vecí čo robiť na Koh Phangan

Ak si zarezervujete niektorý z nižšie uvedených zájazdov, získame malú províziu a vy stále platíte rovnako.

1. Túra na Bottle beach & výhľad

Vyhliadka Bottle beach je jeden z najlepších výhľadov na ostrove! Je fakt ohromujúca. Je to v podstate obrovská dlhá a nie taká široká skala trčiaca medzi stromami. Naskytne sa vám krásny výhľad na pláž Bottle beach a nekonečné more. Samotná túra je veľmi ľahká a krátka. Cesta k vyhliadke trvá len 15 minút. Som si istý, že len jeden pohľad na naše fotografie vás prinúti pridať toto miesto do vašich plánov.

Určite navštívte aj Bottle beach. Mali by ste byť schopní ísť tam dole priamo z vyhliadky. Myslím, že je to 1,5 km. Ak chcete prísť na pláž na skútri, nestane sa to. Cesta je taká strmá a hrozná, že skútre nie sú povolené. Musíte zaparkovať 2 km od pláže a odtiaľ ísť pešo alebo si vziať taxík.

tip icon

TIP: Príďte skoro ráno aby ste sa vyhli davom a teplu.

9 amazing things to do on Koh Phangan - Bottle beach
Bottle beach Koh Phangan
9 amazing things to do on Koh Phangan - Bottle beach viewpoint
Bottle beach viewpoint

2. Šnorchlujte na plážiach Haad Salad alebo Mae Had

Haad Salad aj Mae Had boli naše obľúbené miesta na šnorchlovanie počas nášho pobytu na Koh Phangane. Pamätajte, že Koh Phangan má iba 2 prílivy za deň. Prišli sme v lete, keď je obdobie odlivu a odliv vždy trval celý deň. Vďaka super plytkej vode bolo veľmi ťažké dosiahnuť určité miesta na šnorchlovanie, pretože dno mora je plné ostrých skál. Haad Salad aj Mae Had majú pekný piesočný priechod, ktorý vás zavedie až ku korálovému útesu. Útes je zvyčajne asi 100+ metrov od brehu.

Mae Had je určite najkrajšie miesto na šnorchlovanie, aké sme kedy navštívili! Je to plné života! Okolo vás plávajú doslova stovky rýb s množstvom krásnych farebných koralov rôznych tvarov. Bolo to neuveriteľné! Haad Salad je tiež veľmi krásne miesto, ale keď sme prišli, bolo tam menej rýb.

tip icon

TIP: Môžu tam byť silné podvodné prúdy. Buďte opatrní, keď idete šnorchlovať a nechoďte sami. Vždy dajte niekomu vedieť, kam idete. Ak začnete cítiť prúd, otočte sa a príďte inokedy.

9 amazing things to do on Koh Phangan - snorkeling
Lamai beach
9 amazing things to do on Koh Phangan - snorkeling
Koh Phangan Snorkeling

3. Pozrite si západ slnka na pláži Zen

Pláž Zen je ideálnym miestom na západ slnka a spoločenské stretnutia. Mnoho ľudí sa tu stretáva, aby pili pivo, zaplávali si, porozprávali sa alebo si užili dobrú hudbu v bare Grasshopper. Po pravej strane sa nachádza aj nudistická pláž. Každý večer by sa tu mala konať bubnovačka. Okrem toho tu uvidíte veľa ľudí, ktorí sem prídu robiť acro-yogu alebo tanec hula hoop. Je to jednoducho krásny spôsob, ako ukončiť svoj deň.

9 amazing things to do on Koh Phangan - Sunset at Zen beach
Západ slnka na pláži Zen
9 amazing things to do on Koh Phangan - Sunset at Zen beach
Západ slnka na pláži Zen

4. Prejdite sa na ostrov Koh Ma

Dá sa to urobiť len počas odlivu. Keď dorazíte na pláž Mae Had, uvidíte piesočnú pláž ktorá spája ostrovy Koh Phangan a Koh Ma. Je to veľmi krátky úsek piesku. Môžte sa tu opaľovať a určite si tu choďte zašnorchlovať! Toto je najlepšie miesto na šnorchlovanie na ostrove!

5. Full Moon party

Toto samozrejme musíme spomenúť. Táto party je hlavný dôvod, prečo veľa ľudí prichádza na tento ostrov. Full Moon party je zážitok, ktorý si nemôžete nechať ujsť. Počas hlavnej sezóny je Haad Rin úplne preplnená ľuďmi, ktorí sa chcú baviť. Nájdete tu rôzne stejdže, žánre hudby a veľa zábavných vecí, ktoré môžete robiť! Ak sa nenachádzate v oblasti, keď sa koná Full Moon party, pozrite si rozvrh Half Moon party.

tip icon

TIP: Full Moon party bývala zadarmo pre každého. V súčasnosti si účtujú 200 TBH na osobu. Half Moon party stojí 45 €.

6. Vyskúšajte scuba diving

Či už ste certifikovaným potápačom alebo ste to ešte nikdy nerobili, svoj čas pod vodou si tu užijete. Koh Phagan má veľa krásnych korálových útesov a potápačských miest plných života a farebných koralov. Choďte sa potápať okolo ostrova alebo si vyberte niektorú z ďalších lokalít, ako je Sail Rock. Opýtajte sa v potápačských centrách a uvidíte, čo vám navrhnú. Niektoré miesta na potápanie fungujú lepšie počas určitých ročných období. Môžete tu získať certifikát na potápanie alebo sa len tak potápať (nie sú potrebné žiadne skúsenosti).

7. Ang Thong Marine Park

Cena: 30€

Návšteva morského parku Ang Thong je skutočným rajom pre milovníkov prírody. Prehliadka parku ponúka celý rad aktivít, od šnorchlovania a potápania až po jazdu na kajaku a pešiu turistiku. Budete mať príležitosť objaviť skryté lagúny, biele piesočnaté pláže a úžasné vápencové útvary. Jediný spôsob, ako preskúmať túto oblasť, je pripojiť sa k skupinovému zájazdu loďou alebo zorganizovať súkromný výlet loďou. Návštevu Ang Thong parku si viete ľahko zorganizovať v jednom z mnohých officov na Koh Phangan. Ak prichádzate z Koh Samui, pozrite si nižšie uvedené zájazdy:

8. Preskúmajte rôzne výhľady

Okolo ostrova je niekoľko rôznych výhľadov, ktoré môžete navštíviť. Náš obľúbený bol výhľad na pláž Bottle beach. Môžete tiež vyliezť na Khao Ra, najvyšší vrch ostrova. Cesta trvá približne 3-4 hodiny. Alebo si jednoducho vezmite skúter, jazdite po ostrove a cestou nájdete veľa úžasných výhľadov. Jedným z nich je výhľad na záliv Chalok Lam.

9 amazing things to do on Koh Phangan - Bottle beach viewpoint panorama
Bottle beach viewpoint

9. Liečiteľské zážitky

Koh Phangan je rajom, pokiaľ ide o tému liečenia a starostlivosti o seba. To sa týka najmä severozápadu ostrova. Ulice sú plné rôznymi možnosťami. Zamerajte sa viac na svoje telo a choďte na jogu, alebo ak chcete, skúste dychové cvičenia. Máte možnosť sa zúčastniť aj rôznych tantrických zážitkov nie len pre páry. Môžete sa dozvedieť viac o svojom zdraví a živinách… Som si istý, že nájdete niečo zaujímavé čo vám bude vyhovovať!

10. Výlet na Koh Samui a Koh Tao

Výlet na ostrovy Koh Samui a Koh Tao je tropickým dobrodružstvom, ktoré ponúka dokonalú zmes prírodných krás a pulzujúcej ostrovnej atmosféry. Koh Samui má niekoľko naozaj krásnych pláží, zatiaľ čo Koh Tao je útočiskom pre potápačov a milovníkov šnorchlovania. Oba ostrovy ponúkajú úžasné pláže, chutné morské plody a pokojný ostrovný životný štýl. Je to výlet, ktorý spája dobrodružstvo, relax a krásu thajského tropického raja. Jednodňový výlet na ostrovy si môžete jednoducho zorganizovať loďou.

Things to do in Koh Samui - Silver beach Thailand drone
Silver beach, Koh Samui
Things to do in Koh Samui - Silver beach Thailand drone
Silver beach, Koh Samui

Kde sa ubytovať na Koh Phangan

V prvom rade by ste mali mať na pamäti, že juh ostrova (Haad Rin) je skôr party centrom. Je tu veľa klubov a podujatí, ktoré sa konajú takmer každý deň. Ak hľadáte skôr niečo pokojnejšie zostaňte na severozápade. Táto časť Koh Phanganu má skôr uvoľnenú hippie atmosféru.

Booking.com

Ak na rezerváciu pobytu použijete mapu vyššie, zaplatíte rovnako a my zarobíme malú províziu.

Luxusný pobyt - Explorar Koh Phangan

Ak hľadáte pekný pohodlný hotel s príjemnou atmosférou, odporúčame Explorar Koh Phangan (rezervovať tu). Nachádza sa priamo na pláži v Haad Rin. V okolí je veľa podujatí, takže sa nebudete nudiť. Izby sú priestranné, pekne zariadené a personál je veľmi priateľský. Majú nádherný bazén, kde môžete relaxovať celý deň. Môžete taktiež vyskúšať jogu, kurz varenia a zopár ďalších aktivít.

Luxusný pobyt - Panviman

Pobyt v Panviman (rezervujte tu) bol neuveriteľným zážitkom. Ich vily odporúčame najmä pre páry, ktoré hľadajú romantický a súkromný pobyt. Rezort sa rozprestiera na kopci priamo v džungli. Z mnohých izieb máte úžasný výhľad na more. Rezort je trochu starší, ale má veľmi peknú prírodnú atmosféru! Naša izba bola jednoducho nádjerná. Majú tiež úžasný bazén.

Kam sa ísť najesť na Koh Phangan

9 amazing things to do on Koh Phangan
Poa restaurant Koh Phangan