Things to do in Koh Samui - Silver beach drone panorama

Koh Samui je jedným z najnavštevovanejších ostrovov Thajska. Tento malý tropický raj má čo ponúknuť každému cestovateľovi. Objavte najlepšie pláže, vyhliadky, reštaurácie a ďalšie miesta, ktoré musíte navštíviť počas svojho pobytu na Koh Samui. Strávili sme na ostrove takmer 20 dní a mali sme viac ako dosť času na preskúmanie každého rohu. Toto sú veci, ktoré môžete robiť na Koh Samui.

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

plane icon

Letenky – Pelikan

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

hotel icon

Hostel – Hostelworld

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Hotel – booking.com

Ako sa dostať na Koh Samui

Keďže Koh Samui je ostrov, sú len dva spôsoby, ako sa sem dostať – lietadlom alebo trajektom.

Koh Samui (mapa)

Nathon pier (mapa)

Cestovanie lietadlom

Ostrov Koh Samui má svoje vlastné medzinárodné letisko. Letia sem priame lety z niekoľkých miest vrátane Bangkoku. Letenky si môžete kúpiť na skyscanner.com. Letenky zvyčajne nie sú príliš drahé. Je to najpohodlnejší spôsob dopravy, ktorý vám môže ušetriť veľa času.

Ako sa dostať na hotel z letiska

Čítali sme, že Grab funguje na ostrove, ale naša skúsenosť bola iná. Funguje to, ale nikdy sme nenašli nikoho, kto by nás zobral 😀 Takže to znamená, že máte len dve možnosti – taxi alebo songthaew. Ak ste o songthaew ešte nepočuli, je to malé auto, ktoré zvyčajne odvezie až 10 ľudí. Zvyčajne je to najlacnejší spôsob dopravy po ostrove. Očakávajte, že za odvoz zaplatíte približne 300-500 TBH. Cena závisí od toho, kde presne bývate.

Cesta na Koh Samui trajektom zo Surat Thani

Cena: 9-14€ vrátane busu+lode

Trvanie: 3 hodiny (vrátane busu)

Všetky trajekty smerujúce na Koh Samui odchádzajú z prístavu Donsak (mapa) neďaleko Surat Thani. Pri kúpe lístka cez 12go.asia máte v cene autobusový transfer z mesta Surat Thani. Do prístavu je to z mesta 65km a cesta trvá až hodinu. Lístky si môžete zakúpiť s transferom z letiska, železničnej stanice alebo kancelárie spoločnosti, ktorú si vyberiete.

Existuje tiež možnosť dostať sa k prístavu sami a zaplatiť len za trajekt. Ale taxikár si za túto jazdu vypýtal 600 TBH, čo je cena, ktorú sme zaplatili spolu za autobus a trajekt. Takže si myslím, že by to nakoniec nemuselo byť lacnejšie.

Ak prichádzate na letisko Surat Thani

Ak letíte do Surat Thani, budete si musieť vziať taxík aby ste sa dostali do mesta. Grabáci majú zakázané brať cestujúcich z letiska (tuším taxikárska mafia). Očakávajte teda, že vás vodič požiada, aby ste šli k odletovému vchodu. Za jazdu do mesta sme zaplatili 330 TBH.

tip icon

DÔLEŽITÉ: Odporúča sa zakúpiť si lístky na trajekt vopred, najmä počas hlavnej sezóny. Môžete použiť nasledujúci formulár (a pomôžete nám trochu zarobiť bez toho, aby ste platili niečo navyše).

Powered by 12Go system

Ako sa dostať z prístavu na hotel

Po príchode na ostrov Koh Samui máte niekoľko možností, ako sa dostať do cieľovej destinácie:

  • minivan
  • taxi
  • songthaew

My sme išli do Chawengu so Songthaewom za 200 TBH. Vodič nás odviezol priamo do nášho hotela, čo bolo úžasné! K dispozícii sú aj taxíky, ale tie stoja medzi 400-600 TBH. Môžete ísť aj s minivanom. Nie sme si istí cenou.

tip icon

DÔLEŽITÉ: Odporúča sa zakúpiť si lístky na trajekt vopred, najmä počas hlavnej sezóny. Môžete použiť nasledujúci formulár (a pomôžete nám trochu zarobiť bez toho, aby ste platili niečo navyše).

Things to do in Koh Samui - Silver beach drone panorama
Silver beach
tip icon

Ak cestujete do Thajska prvýkrát, určite si pred vašou cestou naštudujte medzinárodné thajské cestovné informácie.

Najlepší čas na návštevu Koh Samui

Koh Samui má trochu iné počasie ako ostatné časti Thajska. Hlavná sezóna je medzi decembrom a marcom. Počasie je pekné a slnečné s malo alebo žiadnym dažďom. Ceny sú vyššie a všetko je preplnené.

Od marca do augusta je obdobie sucha a tepla. Vodopády sú v tomto období vyschnuté, takže sa ani neobťažujte ich navštíviť. Prišli sme v júni a niektoré dni večer trochu pršalo. Takže sa na to nemôžete 100% spoľahnúť. A nakoniec monzúnové obdobie je medzi augustom a decembrom. Vtedy ostrov zasiahne množstvo silných dažďov. Nie je to vhodný čas na objavovanie Koh Samui.

tip icon

MALI BY STE VEDIEŤ: Málokto si to uvedomuje, ale Koh Phangan, Koh Samui a Koh Tao nemajú typické 4 prílivy a odlivy za deň. Sú len 2. Hlavná sezóna medzi decembrom a marcom je zároveň sezónou prílivu. To znamená, že príliv je silnejší a voda je hlbšia ako v inom ročnom období. Počas letných mesiacov je obdobie odlivu a voda je na niektorých plážach príliš plytká. Niektoré mesiace máte odliv iba počas dňa. Potom je naozaj dôležité vybrať si tú správnu pláž, aby ste si kúpanie skutočne užili.

Ako sa tu pohybovať

Koh Samui nemá verejnú dopravu. Jediný spôsob ako preskúmať ostrov je Songthaew(lokálne taxi) alebo motorka. Obmedzenie sa na trasy songthaew môže úplne zmeniť vaše plány. Úprimne povedané, myslíme si, že bez vlastnej motorky by sme si ostrov nikdy nedokázali skutočne užiť.

  1. Motorka – zďaleka najlepší spôsob, ako preskúmať Koh Samui, je na dvoch kolesách. Skútre si môžete ľahko prenajať všade po celom ostrove. Ceny začínajú od 150 TBH za deň. Stačí im dať pas alebo hotovosť ako zálohu.
  2. Songthaew – ak sa necítite na jazdu skútrom, môžete použiť songthaews. Možno ich nájsť na mnohých miestach po celom ostrove, najmä na tých najturistickejších. Ale určite zaplatíte viac ako za prenájom skútra. A tiež môže byť ťažšie nájsť ich v určitých hodinách, najmä ráno.
Things to do in Koh Samui - Songthaew Thailand
Songthaew

Ďalšie destinácie v Thajsku

tip icon

TIP: Vedeli ste, že všetky bankomaty v Thajsku vám za výber účtujú 220 TBH (6€)? Je to veľa, však? Majte to na pamäti a namiesto toho, aby ste príliš často vyberali malé sumy, urobte to raz alebo dvakrát vo veľkých množstvách.

Čo vidieť na ostrove Koh Samui

Ak si zarezervujete niektorý z nižšie uvedených zájazdov, získame malú províziu a vy stále platíte rovnako.

1. Relaxujte na pláži Silver beach - najkrajšia pláž na ostrove

Pláž Silver beach je číslo 1 na celom ostrove. Je to krásna pláž s bielym pieskom, s príjemnou a pokojnou vodou. Na oboch stranách pláže sú obrovské skaly. Nie je príliš veľká, ale určite stojí za návštevu. Nájdete tu niekoľko reštaurácií, ako aj masáže či vodné aktivity. V mori sú aj skaly, takže buďte opatrní alebo si obujte topánky do vody. Atmosféra je tu veľmi pokojná a my sme ju milovali!

tip icon

TIP: Máte dosť odvahy na nudistickú pláž? Dobré správy! Jednu nájdete aj na Koh Samui! Ľahko sa tam dostanete na skútri. Toto je presná poloha na mape. Pláž však nie je taká dobrá na kúpanie.

2. Užite si aj dalšie pláže - Lamai alebo Chaweng

Lamai a Chaweng sú na druhom mieste, pokiaľ ide o najkrajšie pláže na Koh Samui. Obe sú si veľmi podobné – dlhé pláže lemované vodnými aktivitami, barmi, reštauráciami a rezortmi. Voda je tu najčistejšia v porovnaní s inými plážami. Obe sú skvelými miestami na oddych počas dňa, zábavu pri vode alebo večernú párty. Lamai má pokojnejšiu atmosféru a Chaweng je skôr miestom na párty.

Things to do in Koh Samui - Lamai beach storm
Lamai beach
Things to do on Koh Samui - Chaweng beach
Chaweng beach
tip icon

MAL BY SI VEDIEŤ: Navštívili sme všetky „naj“ pláže po celom ostrove. Silver beach, Lamai a Chaweng beach sú najlepšie. Voda na iných plážach bola špinavá, občas bolo aj blato na dne mora. Pláž Bo Phut má v skutočnosti na dne čierne bahno a voda je sivá. Je šanca, že to bolo len v čase našej návštevy.

Prečítajte si tiež...

3. Navštívte Hin Ta & Hin Yai (Grandma & Grandpa rocks)

Cena: zadarmo, 10 TBH parkovanie

Otváracie hodiny: keďže to je verejný priestor, prísť môžete hocikedy

Čas potrebný na návštevu: 30 minút

Návšteva Grandma & Grandpa rocks je jedinečný zážitok. Skaly majú tieto názvy z nejakého dôvodu. Pripomínajú mužské a ženské pohlavné orgány. Šialené, však? Ale okrem toho je oblasť naozaj krásna. Majestátne skaly ležiace okolo pláže sú úžasným fotospotom. Plávať sa tu naozaj nedá, pretože voda je trochu špinavá a je tu veľa skál. Ale toto krásne miesto si určite užijete!

Things to do in Koh Samui - Grandma Grandpa rocks Hin Ta Hin Yay
Grandpa rock
Things to do in Koh Samui - Grandma Grandpa rocks Hin Ta Hin Yay
Grandma rock

4. Užite si scenériu z vyhliadky Lad Koh

Cena: zadarmo

Vyhliadka Lad Koh na Koh Samui je miestom, ktoré musíte navštíviť aby ste si mohli vychutnať úchvatné výhľady. Nachádza sa vysoko na kopci a ponúka panoramatický výhľad na pobrežie ostrova a oblasť Chaweng. Je to ideálne miesto na pár fotiek alebo na oddych. Nemali by ste ju minúť, ale toto je presná poloha na mape.

5. Nočný market

Návšteva nočného trhu v Thajsku je nevyhnutnosťou. Keď slnko zapadne, tieto trhy sa rozžiaria pulzujúcou atmosférou. Nájdete tu chutné pouličné jedlo a možnosť ponoriť sa do thajskej kultúry. Nočné trhy ponúkajú nezabudnuteľný zážitok, od zjednávania jedinečných suvenírov až po vyskúšanie všelijakých chutných jedál.

tip icon

TIP: Nočný trh pri jazere je otvorený len od štvrtka do soboty. Je tu ďalší trh (mapa), ktorý je otvorený každý deň. Ten nám prišiel viacej lokálny.

6. Vodopád Namuang

Cena: 30 TBH

Otváracie hodiny: 9:00 – 17:00

Čas potrebný na návštevu: 2-3 hodiny

Návšteva vodopádu Namuang na Koh Samui je nevyhnutnosťou pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo. Vodopád ukrytý v bujnej tropickej džungli. Voda, ktorá tečie v kaskádach vytvára malebnú scénu, ktorá je ideálna na schladenie a fotenie nezabudnuteľných fotografií. Okúpať sa môžete aj v prírodných bazénoch tvorených vodopádom. Pre tých, ktorí hľadajú adrenalínový zážitok, v okolí máte možnost vyskúšať zipline a ísť na turistiku. Nachádza sa tu aj tobogán. Odporúčame navštíviť vyhliadku Namuang 2.

tip icon

DÔLEŽITÉ INFO: Namuang je možné navštíviť iba počas hlavnej sezóny od decembra do marca. Neskôr v roku je príliš sucho a nie je tam vôbec žiadna voda.

7. Ang Thong Marine Park

Cena: 30€

Návšteva parku Ang Thong Marine Park na Koh Samui je skutočným rajom pre milovníkov prírody. Prehliadka parku ponúka celý rad aktivít, od šnorchlovania a potápania až po jazdu na kajaku a pešiu turistiku. Budete mať príležitosť objaviť skryté lagúny, biele piesočnaté pláže a úžasné vápencové útvary. Jediný spôsob, ako preskúmať túto oblasť je pripojiť sa k výletu loďou alebo zorganizovať súkromný výlet loďou. Svoj výlet si môžete zorganizovať v ktorejkoľvek cestovnej kancelárii na ostrove alebo si booknuť niektorý z nižšie uvedených zájazdov.

8. Plávajte s prasiatkami na Koh Madsum

Cena: 30€

Povedzme si na rovinu. Na svete nie je veľa miest, kde si môžete zaplávať s rozkošnými prasiatkami! Vychutnajte si tento jedinečný zážitok návštevou ostrova Koh Madsum. Jednoducho si môžete zorganizovať výlet loďou z Koh Samui. Výlety zahŕňajú niekoľko ďalších zastávok na šnorchlovanie. Ak uprednostňujete zorganizovať všetko vopred, odporúčame si booknuť výlet nižšie.

9. Tarmin Magic Garden

Cena: 80 TBH

Otváracie hodiny: 9:00 – 18:00

Potrebný čas na návštevu: 30 minút

Tarmin Magic Garden, miesto ukryté v džungli je skutočne jedinečné. Je to malá príjemná a zelená záhrada plná nádherných sôch. Ponúka veľmi upokojujúcu a relaxujúcu atmosféru. Počas horúcich a slnečných dní je to najlepšie miesto na schladenie spojené s návštevou vodopádov.

tip icon

DÔLEŽITÉ INFO: Niektoré webové stránky uvádzajú, že sa sem dostanete iba džípom 4×4. To nie je pravda! Cesta vedúca do záhrady je bežná betónová cesta bez dier. Je to len trochu strmé, ale nič, čo by bežný skúter nezvládol.

10. Jungle 360 road

Jungle 360 road je cesta vysoko na kopci uprostred džungle. Je tam veľa stromov, takže výhľad v skutočnosti nie je 360, ale stále stojí za to! Máte pocit, že ste na najvyššom bode ostrova. Cesta Jungle 360 ponúka úžasný panoramatický výhľad na rôzne zátoky a pláže na ostrove. Môžete sa zastaviť v reštaurácii Mountain Jungle na obed alebo drink s najlepším výhľadom! Majú dokonca aj bazén, kde sa môžete schladiť.

tip icon

DÔLEŽITÉ INFO: Cesta je v poriadku, ak sa na SKÚTRI cítite sebaisto. Uistite sa, že máte dobré brzdy, pretože kopce sú veľmi strmé. Sú tu normálne betónové úseky ale aj rozbitá cesta.

11. Navštívte chrám Wat Plai Leam

Cena: zadarmo

Otváracie hodiny: 6:00 – 18:00

Potrebný čas na návštevu: 20 minút

Chrám Wat Plai Laem je nádherné umelecké dielo. Tento chrám je známy svojou pozoruhodnou architektúrou, zložitými detailmi a žiarivými farbami, ktoré predstavujú bohaté tradície thajského budhizmu. Okrem niekoľkých menších chrámových stavieb tu nájdete 3 majestátne a krásne sochy. Návšteva chrámu je kultúrnym a duchovným zážitkom.

tip icon

DÔLEŽITÉ: Majte na pamäti, že toto je náboženské miesto a tak sa aj patrične oblečte.

12. Obdivujte sochu Veľkého Budhu

Cena: zadarmo

Otváracie hodiny: 7:00 – 18:30

Potrebný čas na návštevu: 20 minút

Návštevu sochy Veľkého Budhu na Koh Samui jednoducho nesmiete vynechať. Táto impozantná pamiatka má pokojnú atmosféru a úžasný výhľad. Je to významné miesto v thajskom budhizme, kde sa môžete dozvedieť viac o thajskej kultúre a vychutnať si krásu sochy. Návšteva sochy Veľkého Budhu je na Koh Samui nezabudnuteľným zážitkom.

13. Dajte si raňajky alebo drink v Jungle clube

Cena: žiadne vstupné, platíte za nápoje a jedlo

Otváracie hodiny: 8:00 – 23:00 (skontrolujte na Google)

Ak hľadáte reštauráciu s úžasným výhľadom, zamierte do klubu Jungle. Vstupné sa neplatí, stačí si niečo kúpiť. Odporúčame sem prísť na raňajky a užiť si pomalé ráno s najlepším panoramatickým výhľadom na pobrežie. Je tu obrovská drevená plošina s niekoľkými sedacími vakmi!

14. Vyhliadka Lamai

Cena: 100 TBH

Otváracie hodiny: 9:00 – 19:00

Potrebný čas na návštevu: 1 hodina

Vyhliadka Lamai je dobrým miestom, ak chcete mať pekný výhľad, ale nechcete navštíviť cestu Jungle 360 sami alebo skupinovo. Za 3 € môžete vyjsť okolo 300 schodov a užiť si úžasný výhľad na neďaleké pláže a dedinky. Na vrchu si môžete kúpiť nejaké jedlo alebo nápoje.

15. Vychutnajte si ohňovú show v noci

Sledovanie ohňovej show v noci na pláži je hypnotizujúci a neskutočný zážitok. Keď slnko zapadá, na pódium vstupujú talentovaní umelci s ohňom. Zručne sa krútia a manipulujú s ohnivými rekvizitami, čím vytvárajú strhujúce predstavenie. Títo zruční umelci vás svojimi odvážnymi vystúpeniami zanechajú v nemom úžase. Sledovanie ohňovej show na ostrove Koh Samui je čarovný spôsob, ako ukončiť svoj deň a vytvorí spomienky, ktoré sa vám budú premietať v mysli ešte dlho po skončení predstavenia. Môžete si vychutnať sledovanie show s kokteilom alebo vodnou fajkou. Odporúčame navštíviť Elephant beach club.

16. Užite si párty až do skorého rána

Nočný život na Koh Samui je známy svojou pulzujúcou energiou a legendárnymi večierkami, ktoré priťahujú návštevníkov zo všetkých kútov sveta. So západom slnka sa ostrov premení na centrum vzrušenia a hudby. Od živých plážových barov a klubov až po neónmi osvetlené ulice, je tu niečo pre každého. Ikonická pláž Chaweng je obľúbeným hotspotom, ktorý pulzuje hudbou a rušným davom ľudí. Môžete tu pretancovať celú noc v rytme DJov, popíjať tropické koktaily.

17. Výlet na Koh Phangan a Koh Tao

Výlet na ostrovy Koh Phangan a Koh Tao je tropickým dobrodružstvom, ktoré ponúka dokonalú zmes prírodných krás a pulzujúcich ostrovných vibrácií. Koh Phangan je známy svojou legendárnou Full Moon Party (juh) a hippie atmosférou (sever), zatiaľ čo Koh Tao je rajom pre potápačov a šnorchlistov. Oba ostrovy ponúkajú úžasné pláže, chutné morské jedlo a pokojný ostrovný životný štýl. Je to miesto, ktoré spája dobrodružstvo, relax a krásu thajského tropického raja. Jednodňový výlet na ostrovy si môžete jednoducho zorganizovať trajektom.

Koh Tao beach drone
Koh Tao
9 amazing things to do on Koh Phangan - Bottle beach
Koh Phangan

Kde sa ubytovať na Koh Samui

Ak na rezerváciu pobytu použijete mapu nižšie, zaplatíte rovnako a my získame malú províziu.

Booking.com

Lacnejšie ubytovanie - Arina boutique residence

Arina boutique residence (rezervuj tu) je úžasné miesto na pobyt s nízkym rozpočtom. Či už ste pár alebo rodina, izby majú pre každého. Dobrá klimatizácia, horúca sprcha a príjemná rodina, vďaka ktorej bude váš pobyt príjemný. Izby sú priestranné s dobrým a spoľahlivým wifi. Nachádza sa v menej živej a hlučnej časti Chawengu, ale stále v blízkosti nočného života. Jedinou nevýhodou je, že na pláž musíte ísť 15 minút pešo. Hotel je vzdialený len 1 minútu od pláže, ale prístup je blokovaný mnohými plážovými rezortmi.

Stredne drahé ubytovanie - Nora Chaweng

Nora Chweng

Ak hľadáte pekný pohodlný hotel, odporúčame Nora Chaweng (rezervujte tu). Nachádza sa priamo na hlavnej ulici plnej barov a reštaurácií. Ulica v noci ožíva. Ale nebojte sa, v noci vás nebude rušiť hluk z ulice. Nora Chaweng ponúka úžasnú polohu a je veľmi blízko pláže. Izby sú veľmi priestranné.

Luxusné ubytovanie - Explorar Koh Samui

Ak hľadáte nezabudnuteľný luxusný zážitok, odporúčame pobyt v rezorte Exploar (rezervujte tu). Je to úžasný 5-hviezdičkový rezort, ktorý sa nachádza na pláži Maenam. Rezort má super bazén, kde môžete relaxovať celý deň. Ak sa budete nudiť, nemusíte sa báť. Explorar má počas celého týždňa veľa aktivít – hodiny kokteilov, jogy, hodiny thajského varenia a rôzne akcie so živou hudbou. Máte prístup do posilovne a majú tiež úžasné SPA.

Kde sa najesť on Koh Samui

In Chaweng area:

  • Omsin restaurant – chutné lokálne jedlo, najmä pad thai a majú dobré ceny
  • Ban Thai – krásna miestna reštaurácia s chutným jedlom a zlatými majiteľmi
  • The Islander – Thajské a západné jedlá a koktaily za dobré ceny
  • Juice queen – smoothie bowls a dobré raňajkové menu, o niečo drahšie

In Lamai area: