Things to do in Phong Nha Vietnam / Čo vidieť v Phong Nha

Phong Nha je destináciou, ktorú vo Vietname nemôžete vynechať. Známa vďaka svojím dramatickým vápencovým horám a ohromujúcim jaskynným systémom je rajom pre milovníkov prírody a dobrodruhov. Národný park Phong Nha-Ke Bang, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO, je domovom najväčšej jaskyne na svete Hang Son Doong a ďalších pôsobivých jaskýň, ako sú Paradise a Phong Nha jaskyne. Okrem toho je miestna kuchyňa chutná a cenovo dostupná a ľudia sú otvorení a priateľskí. Phong Nha je ideálnou destináciou pre jedinečné dobrodružstvo vo Vietname. Pozrite sa na 7 úžasných vecí čo vidieť v Phong Nha vo Vietname.

Together to Unknown travel blog

Vždy sa snažíme priniesť vám čo najlepšie a najúprimnejšie tipy a rady o cestovaní úplne zadarmo. Ak sa ti páčia naše články a myslíš si že sú užitočné, budeme veľmi vďační ak sa nás rozhodneš podriť. ❤️

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

plane icon

Letenky – Skyscanner

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

hotel icon

Hostel – Hostelworld

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Hotel – booking.com

Ako sa dostať do Phong Nha

Do Phong Nha sa dostanete vlakom, lietadlom a autobusom. Toto sú najbližšie miesta verejnej dopravy:

Phong Nha (mapa)

Dong Hoi (mapa)

Dong Hoi (mapa)

Cestovanie lietadlom

Najbližšie letisko pri Phong Nha je Dong Hoi. Z každého väčšieho mesta vo Vietname sem lietajú priame lety. Letenky si môžete kúpiť na skyscanner.com. Ak sa chcete dostať do Phong Nha z Dong Hoi, postupujte podľa našich pokynov, ktoré nájdete nižšie.

Cestovanie vlakom

Najlbižšia vlaková stanica je v Dong Hoi. Vlakom sa sem dostanete z viacerých destinácií vo Vietname. Lístky si viete zakúpiť na 12go.asia alebo použi odkazy nižšie:

Cestovanie autobusom

V prípade, že sa chcete dostať priamo do Phong Nha bez prestupovania v Dong Hoi, choďte autobusom. Do Phong Nha chodí priamy autobus z väčšiny turistických destinácií v okolí. Cestovné poriadky a ceny autobusov nájdete na 12go.asia. Mali by ste sa tiež spýtať v okolí vášho ubytovania alebo v officoch kde predávajú lístky. Na všetkých miestach vo Vietname si viete jednoducho zorganizovať dopravu do vašej ďalšej destinácie. Môže to byť dokonca lacnejšie.

Ako sa dostať do Phong Nha z Dong Hoi

Ak cestujete do Phong Nha vlakom, lietadlom alebo autobusom, v niektorých prípadoch sa budete musieť najprv dostať do Dong Hoi. Dostať sa do Phong Nha z Dong Hoi je pomerne jednoduché. Existuje viacero možností v rôznych cenách.

  1. Verejný autobus č. B4 – tento autobus môžete chytiť na autobusovej stanici Dong Hoi. Cesta trvá 1 hodinu a bus chodí každú hodinu medzi 5:30 a 17:30. Očakávajte, že zaplatíte približne 40 000 VND.
  2. Minivan – váš hotel vám určite dokáže zorganizovať minivan. Očakávajte, že zaplatíte približne 250 000 VND na osobu. Je to dobrá voľba, ak prídete do Dong Hoi príliš neskoro na to, aby ste stihli autobus.
  3. Grab – ceny na Grabe sa celkom menia. Možno sa vám podarí nájsť auto už za 170 000 VND. Môžu ho zdieľať až 4 osoby.

Najlepší čas na návštevu Phong Nha

Ak chcete z vašej návštevy Phong Nha vyťažiť maximum, príďte medzi marcom a augustom. Toto je tiež obdobie sucha s najmenším dažďom a množstvom slnka. Ak prídete v období dažďov, mnohé z jaskýň sú tak zaplavené, že sa do nich nedá dostať.

tip icon

TIP: Nezabudnite si vybaviť víza pred cestou do Vietnamu!

Čo vidieť v Phong Nha

Ak si bookneš následujúce zájazdy, zarobíme malú čiastku a ty stále platíš rovnako.

1. Navštív majestátnu Paradise cave

Cena: 250.000 VND dospelý, deti pod 1.3m 125.000 VND, deti pod 1.1m zdarma

Otváracie hodiny: 7:00 – 16:00

Čas potrebný na návštevu: 2 hodiny

Paradise cave je pravdepodobne jednou z najznámejších a najkrajších jaskýň v oblasti Phong Nha. Niet divu. Množstvo majestátnych stalagmitov a stalaktitov vás udrží v úžase počas celej návštevy. Paradise cave je dlhá 31 km. Môžete však preskúmať iba 1-1,5 km (môj odhad). Je tu drevený most, ktorý vás prevedie okolo jaskyne. Ak chcete niečo viac dobrodružné, môžete sa zúčastniť 7 km dlhej prehliadky jaskyne. Dostanete sa tak do časti, ktorá nie je pre bežných návštevníkov prístupná.

tip icon

TIP: Aby ste sa dostali k vchodu do jaskyne, musíte prejsť 1,5 km. V prípade, že chcete prechádzku vynechať, môžete sa odviezť na elektrickom autíčku. Cena začína od 60 000 VND jedným smerom. Z miesta, kde vás autíčko vysadí ešte musíte prejsť veľa schodov. Náročné, no nič čo by ste nedali.

2. Zabavte sa v Dark Cave

Cena: 450.000VND dospelý, 150.000VND deti (0.9m-1.3m)

Otváracie hodiny: 8:00 – 16:00

Čas potrebný na návštevu: cca 2-2.5 hodiny

Návšteva Dark cave nie je typickým jaskynným zážitkom. Vyššie uvedená cena zahŕňa aktivity ako Cave zipline, riečny zipline, jazdu na kajaku, bahenný kúpeľ v jaskyni, zábavné vodné a adrenalínové hry. V prípade, že prídete s malými deťmi, môžu využiť detský bazén. Aby ste sa dostali do jaskyne, musíte si trochu zaplávať. Na návštevu si teda určite oblečte plavky. Jediným zdrojom svetla v jaskyni je vaša baterka. To je celkom vzrušujúce! Bahenný kúpeľ si tu budete môcť užívať 15-20 minút. Po skončení návštevy jaskyne si môžete oddýchnuť alebo sa zabaviť pri rieke Chay.

tip icon
POZNÁMKA: Zipline pri Dark cave je najdlhší zipline vo Vietname s dĺžkou 400m.

3. Odvezte sa loďkou a navštívte Phong Nha Cave

Cena: 150.000VND + poplatok za loď Otváracie hodiny: 7:30 – 16:00 Čas potrebný na návštevu: cca 2.5h (+1h na Tien Son jaskyňu)

Okrem vstupného budete musieť zaplatiť aj loď, ktorá vás dovezie do jaskyne. Výlet loďou stojí 360 000 VND (za loď) a loď môže byť zdieľaná s 12 cestujúcimi.

Jaskyňa Phong Nha je ďalším klenotom v tejto oblasti. Je dlhá 7,7 km. Turisti môžu preskúmať iba prvých 1500 m. Jaskyňa má vlastnú podzemnú rieku. Dostať sa k jaskyni trvá 40 minút loďou. Vnútro jaskyne je suché a nie je potrebné mať plavky.

tip icon

TIP: Jaskyňu Phong Nha môžete spojiť s návštevou jaskyne Tien Son. Vstupné je 80 000 VND a kombinovaná jazda loďou do oboch jaskýň je 400 000 VND (12 osôb). Na návštevu jaskyne Tien Son budete potrebovať 1 hodinu.

4. Zažite poriadnu jaskyniarsku výpravu v Cha Loi Cave

Cena: 70€ Čas potrebný na návštevu:  celý deň

Jaskyňa Cha Loi je skutočným jaskyniarskym zážitkom! Keď sme sa zúčastnili tejto prehliadky jaskyne Cha Loi s Netin travel, nemali sme žiadne očakávania. Boli sme tak prekvapení. Deň začína hodinovou jazdou z Phong Nha. Po príchode sa môžete prezliecť do dlhého oblečenia (namočíte sa!). Dostanete prilbu, čelovku a topánky. Po krátkej prechádzke prídete k vchodu do jaskyne. Jaskyňa Cha Loi je plná úzkych chodieb, ostrých skál, tunelov a úchvatných stalagmitov a stalaktitov. Absolvovať to nie je hračka, ale stojí to za to! Najlepšie pre nás bolo spoznávanie mokrých častí jaskyne. Je dosť desivé chodiť po pás vo vode v tme len s čelovkou. Ak chcete ešte viac dobrodružstva, pozrite si tento 2-dňový výlet od Netin travel.

tip icon

TIP: Môžete si priniesť aj vlastné gopro či kameru. Sprievodca má vodný vak. Určite sem nechoďte v plavkách!

tip icon

POZNÁMKA: Všetky jaskyne okrem Cha Loi viete preskúmať sami na skútri. Ak sa jazdy skútrom bojíte, vyberte si jeden zo zájazdov nižšie. Vezmú vás do všetkých troch jaskýň.

5. Oddýchnite si pri Mooc springs

Cena: 180.000VND dospelý a  dieťa pod 1.3m 100.000VND, ďalších 80.000VND na dospelého za plávanie v “hnedej oblasti” Otváracie hodiny: 8:00 – 16:00 Čas potrebný na návštevu:  1-2h

Mooc springs je nádherné miesto v prírode, kde si môžete oddýchnuť za slnečného dňa. Voda je tu celkom svieža. Je to tu rozdelené na 2 oblasti spojené krásnym bambusovým mostom. Prvá oblasť, Mooc, má krásnu tyrkysovú vodu s dreveným mostíkom a kajakmi. Druhá oblasť, Chum, ponúka tobogán a rafty. Oba areály majú aj detský bazén pre vaše ratolesti. K dispozícii je jedna reštaurácia s obmedzenými možnosťami stravovania. Predávajú grilované mäso, ale vo veľkých porciách (1 celé kura atď.)

tip icon

POZNÁMKA: Ak si chcete zaplávať musíte mať záchrannú vestu. Inak vás do vody nepustia.

6. Navštívte najväčšiu jaskyňu na svete - Son Doong cave

Cena: 3000$

Čas potrebný na návštevu:  6 dní

Jaskyňa Son Doong je najväčšou jaskyňou na svete s vlastným podnebím a ekosystémom. Ak chcete navštíviť túto jaskyňu, musíte si rezervovať zájazd cez Oxalis adventure. Je to skvelá cestovná kancelária, ktorá poskytuje profesionálne vysokokvalitné zájazdy v tejto oblasti. Preskúmanie Son doong vám zaberie 6 dní! Jaskyňa sa mení každý deň a má rôzne ročné obdobia. Samotná prehliadka je veľmi náročná. Majte na pamäti, že je to veľa trekovania. Ak však pravidelne cvičíte alebo športujete, nemali by ste mať žiadne problémy. Najväčším plusom je možnosť stráviť 3 noci kempovaním v jaskyni!

Son Doong cave
Son Doong cave, photo by Oxalis Adventure

7. Objavujte na skútri

Cena za požičanie: 150.000VND/deň + palivo (1€/l)

Národný park Phong Nha ponúka neskutočné scenérie! Budete obklopení bujnou, nikdy nekončiacou zeleňou. Požičajte si skúter a objavujte! Doprava vôbec nie je taká šialená ako v iných častiach Vietnamu. Ohromia vás majestátne vápencové kopce roztrúsené po celej krajine. Zastavte sa v miestnych dedinách a obdivujte farbu rieky Song Con. Skúter si môžete požičať na mieste, kde ste ubytovaní, alebo sa popýtajte v meste.

Kde sa ubytovať v Phong Nha

Ak chcete byť blízko reštaurácií a života, odporúčame ubytko v meste Phong Nha. Pre každý rozpočet existuje viacero možností. Ak preferujete byť obklopený prírodou v pokojnej oblasti, odporúčame Karst Villas (rezervujte tu). Ponúkajú útulné domčeky s neuveriteľným výhľadom! Veľkým bonusom je ich krásny bazén. Karst Villas majú aj reštauráciu s chutným jedlom za skvelé ceny! Môžete tu vybaviť všetko, čo potrebujete (dokonca aj lístky na autobus či požičanie skútra).

Karst Villas Phong Nha
Karst Villas, Phong Nha
Booking.com

Kde sa najesť v Phong Nha