Schäfler ridge

V tomto článku “Dovolenka vo Švajčiarsku” sa dočítate o zopár užitočných informáciach. Zjednoduší  a spríjemní vám to celý pobyt v tejto úžasnej krajine. Kiež by sme aj my vedeli zopár týchto informácií ešte predtým ako sme tam prišli…

Together to Unknown travel blog

Vždy sa snažíme priniesť vám čo najlepšie a najúprimnejšie tipy a rady o cestovaní úplne zadarmo. Ak sa ti páčia naše články a myslíš si že sú užitočné, budeme veľmi vďační ak sa nás rozhodneš podporiť. ❤️

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

plane icon

Letenky – Pelikan

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

hotel icon

Hostel – Hostelworld

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Hotel – booking.com

Ďialničná známka

Pokiaľ sa do Švajčiarska chystáte na svoju dovolenku autom, prvá vec na ktorú musíte hneď myslieť po prechode hranicami je ďialničná známka. Môžete si ju zakúpiť na čerpacích staniciach, pošte, colnici a na hraniciach. Na výber budete mať iba jednu možnosť a to zakúpiť ďialničnú známku na rok. Cena je 40 frankov čo je približne 40€. Jej platnosť je iba v danom roku kedy si ju zakúpite. Pokiaľ budete jazdiť bez ďialničnej známky môžete dostať pokutu 200 frankov plus si budete musieť zakúpiť ďialničnú známku za ďalších 40 frankov.

Spanie v aute

Spanie v aute je vo Švajčiarsku zakázané. Na mnohých parkoviskách a miestach nájdete cedule so zákazom kempovania a spania v aute. My sme v aute spali viac krát a nikdy sme nemali žiaden problém. Vždy sme si našli odľahlé miesto, kde takmer nikto nechodí. Väčšinou sme na týchto miestach neboli sami čo spali v aute. S výberom týchto miest nám vždy pomohla výborná aplikácia Park4night, ktorú by ste jednoznačne mali mať v mobile. Je úplne zadarmo tak si ju bežte stiahnuť.

Sim karty

Čo ste možno ešte nevedeli je fakt, že Švajčiarsko je v zóne 2. Čo to vlastne pre nás znamená? Znamená to, že paušál vám tu nebude fungovať a cena za hovor je 2€/min, prijmanie hovorov za 0,4€/min a cena SMS 0,2€. 1MB vás vyjde na 2€. Tieto uvedené ceny platia pre užívateľov operátora 4ka. Nevieme ako to je u iných slovenských operátorov, ale myslíme si, že to bude rovnako, keďže Švajčiarsko nepatrí do EU.

Ak potrebujete mať dáta tak si zakúpte SIM kartu od operátora Digital republic. Poskytujú sim karty s dátami bez viazanosti. Za 10€ na mesiac vám poskytnú neobmedzené dáta v rámci Švajčiarska s rýchlosťou 10 Mbits. Rýchlosť nám maximálne stačila na všetko čo sme potrebovali. Dokonca pri objednaní sim karty budete mať prvý mesiac zdarma! Jednou nevýhodou síce je, že si ju musíte zakúpiť online. Nevieme či doručujú karty aj do iných krajín, ale v tomto prípade by ste si ju mohli objednať na adresu vášho prvého ubytovania vo Švajčiarsku. Ak ďalej nechcete využívať služby stačí ak nezaplatíte za nasledujúci mesiac.

Sim kartu si môžete objednať zo stránky digitalrepublic.ch

Ceny

Potraviny

Ceny sa pohybujú vyššie ako sme zvyknutí u nás doma na Slovensku, alebo v Česku. Keďže plat je tu omnoho vyšší tak to platí aj o cenách. No nie úplne všade a pri všetkom tovare. Pokiaľ sa jedná o potraviny tak tu majú jeden obchod ktorý je lacnejší ako hocijaký iný. Na mysli mám LIDL. Ak teda budete na svojej dovolenke nakupovať veľa potravín jednoznačne choďte vždy do LIDLU. Dokážete takto ušetriť desiatky až stovky eur. A samozrejme nie je na škodu si priniesť nejaké to jedlo zo Slovenska.

Reštaurácie

Ceny v reštauráciach sú dvoj a viac násobne vyššie. Najlacnejšia pizza a kebab ktoré sme tu mali nás vyšli niečo okolo 14-15€. Bežne sa ceny jedál pohybujú od 20€ vyššie. Najviac nás zaskočil asi McDonald. Mysleli sme si, že bude lacný tak ako vo zvyšných štátoch európy. No opak bol pravdou. Za kapučíno sme tam nechali takmer 5€. 

Ubytovanie

Cena za ubytovanie pre jednu osobu na jednu noc sa začína pri 30€. Ak natrafíte na lacnejšie ubytovanie tak máte šťastie. Od tejto ceny to ide už len smerom nahor. No aj tie najlacnejšie hotely budú určite krásne a pohodlné. Ak teda budete chcieť ušetriť na ubytovaní tak môžete risknúť spať v aute mimo kempov.

Pohonné hmoty

Cena pohonných hmôt je väčšinou väčšia o 40 až 50 centov za liter ako na Slovensku. My sme sa vždy snažili do Švajčiarska vchádzať s plnou nádržou, pretože vo všetkých okolitých krajinách natankujete za menej.

Zľavová karta

Half Fare Travelcard

S cestovnou kartou Half Fare Travelcard môžete cestovať za polovičnú cenu na všetkých trasách SBB a na väčšine ostatných železníc, ako aj na lodiach, poštových autobusoch, električkách a taktiež aj na lanovkách. S Half Fare Travelcard môžete využiť aj zľavy v mestskej doprave, ako aj atraktívne doplnkové služby a zľavy. Cena karty pre dospelých s platnosťou na jeden rok je 185 CHF. Od druhého roku dokonca ušetríte 20 CHF pri predĺžení svojej karty. Mladí ľudia vo veku najmenej 16 a menej ako 25 rokov si môžu kúpiť prvú cestovnú kartu s polovičným cestovným len za 120 CHF ročne. Táto karta sa viac oplatí pre ľudí, ktorí vo Švajčiarsku strávia dlhšiu dobu.

Half Fare Travelcard si môžete zakúpiť na stránke swiss-pass.ch.

Swiss Travel Pass

Swiss Travel Pass vám poskytuje neobmedzené cestovanie vlakom, autobusom a loďou, ako aj mnoho ďalších výhod.
– Neobmedzené cestovanie prémiovými panoramatickými vlakmi (platí sa poplatok za rezerváciu miesta)
– Neobmedzené využívanie verejnej dopravy vo viac ako 90 mestách.
– Voľný vstup do viac ako 500 múzeí.
– Horské výlety zahŕňajú: Rigi, Stanserhorn a Stoos.
– Až 50% zľava na mnohé ďalšie horské výlety.
– Až 30% zľava na ponuky SBB RailAway

Vyberte si 3, 4, 6, 8 alebo 15 po sebe nasledujúcich dní cesty. Viac informácií a ceny nájdete na stránke sbb.ch.

Language

Vo Švajčiarsku sa rozpráva švajčiarskou nemčinou. Tá je odlišná od tej normálnej, ktorú možno poznáte z Nemecka alebo Rakúska. Každý kantón má iný dialekt, a niekedy si tu nerozumejú ani sami medzi sebou. Väčšina ľudí rozpráva po anglicky, takže ak neovládate nemčinu nie je žiadem problém. V niektorých oblastiach ľudia nerozprávajú po anglicky tak vtedy treba použiť ruky a nohy. V niektorých kantónoch sa rozpráva po taliansky a francúzsky.

Alkohol za volantom

Na Slovensku je alkohol úplne zakázaný za volantom no vo Švajčiarsku platia trochu iné pravidlá. Za volant si môžete sadnúť s minimálnym množstvom alkoholu, ktoré nepresahuje hranicu 0,05% alkoholu v krvi.

Vo väčšine prípadov budete musieť zaplatiť procesné náklady spolu s poplatkami za byrokraciu a analýzy. Okrem toho vám hrozia nasledujúce sankcie:

  1. Od 0,05 do 0,079 % alkoholu v krvi: Formálne pokarhanie a pokuta vo výške približne 600 – 800 CHF. Ak ste porušili aj iný dopravný predpis (napr. ak ste prekročili rýchlosť), vylúčia vás zo šoférovania minimálne na jeden mesiac a hrozí vám vysoká pokuta; presná suma závisí od vašej finančnej situácie.
  2. Viac ako 0,08 %: Zákaz viesť motorové vozidlo na minimálne tri mesiace a vysoká pokuta. Presná suma závisí od vašich finančných pomerov a od toho, koľko prekračujete limit. V prípade opakovania vám hrozí aj trest odňatia slobody na jeden až tri roky.
  3. Nad 0,16 %: Okrem vyššie spomínaných vás čaká povinná skúška vodičskej spôsobilosti: Špecialista určí, či máte závislosť od alkoholu. Budete musieť zostať niekoľko mesiacov abstinentom a poskytnúť dôkaz, že ste tak urobili (pomocou vzorky vlasov). Vodičský preukaz dostanete späť len vtedy, ak vám dá odborník zelenú.

Aplikácia na počasie - MeteoSwiss

Na čo ľudia takmer vždy pozerajú pred dovolenkou a počas nej je počasie. To znamená, že vo vašom mobile nesmie chýbať aplikácia na sledovanie počasia. Podľa nás je najlepšia aplikácia MeteoSwiss. Je úplne zadarmo a má skvelé funkcie. Nájdete tam radary, ktoré sú aktializované každých 5 minút. Tieto radary majú taktiež aj možnosť animovanej predpovede na nasledujúcich 24 hodín. Takto si viete lepšie naplánovať svoje výlety. Okrem radarov na zrážky tam nájdete aj údaje o vetre, oblačnosti a teplote.

Aplikácia na parkovanie - Easy Park

Vo Švajčiarsku sa poplatkom za parkovanie pravdepodobne nevyhnete, pokiaľ nechcete riskovať pokutu. Čo myslím, že pravdepodobne nechcete, keďže tam celkom často kontrolujú. Miest, ktoré sú na pol hodinu alebo hodinu zadarmo je veľmi málo. Cena za hodinu je od 1 franku až po 2 franky. Záleží od lokácie. Všade nájdete parkovacie automaty. Obsluha je jednoduchá, nemali by ste sňou mať žiaden problém.

Zjednodušiť si to môžete aplikáciou Easy Park. V tejto aplikácii si jednoducho vyberiete na mape parkovisko na ktorom sa nachádzate a nastavíte čas ako dlho budete parkovať. Ak sa zdržíte dlhšie ako ste si prvý krát zadali, viete si to jednoducho predĺžiť a nemusíte sa vraciať k autu. Cena na hodinu je ale väčšinou o 20 centov vyššia ako pri zakúpení cez automat.