Očkovanie do Ázie / Travel vaccines for Asia

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ti platíš rovnako a mi zarobíme malú čiastku.

plane icon

Lacné letenky – Skyscanner

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Lacné ubytko – Hostelworld

visa icon

Víza – iVisa

luggage icon

Dovolenka – Expedia

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

Očkovanie do Ázie síce nie je povinné, no je dobré ho zvážiť. V Ázií na vás po zdravotnej stránke čaká množstvo rôznych rizík. Preto je vhodné prísť maximálne pripravený a vedieť čo očakávať. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, aké očkovania by ste pred cestou do Ázie mali zvážiť.

Povinné očkovania

Väčšina ázijských krajín si nevyžaduje žiadne očkovanie. Jediné očkovanie, ktoré je v niektorých krajinách povinné je očkovanie proti žltej zimnici. Toto očkovanie sa však vyžaduje len od tých, ktorí prichádzajú z krajín kde sa toto ochorenie vysyktuje. Žiadna z európskych krajín na tomto zozname nie je. 

Očkovanie do Ázie / Travel vaccines for Asia
zdroj: pixabay

Benefity používania ExpressVPN:

  • získaj prístup k obsahu ktorý je v tvojej lokácii zablokovaný
  • ušetri peniaze pri kúpe leteniek
  • chráň svoje súkromie

Získaj 3 extra mesiace zdarma už dnes!

Odporúčané očkovanie do Ázie

Žiadne z týchto očkovaní nie je pred cestou do Ázie povinné. Najlepšie bude, ak sa poradíte s lekárom. Na cestovných klinikách vám presne vedia odporúčiť vakcíny podľa toho kam a na ako dlho cestujete. Nechajte si poradiť odborníkmi. Niektoré z týchto očkovaní sú na Slovensku povinné a je šanca, že už ich máte za sebou. Poisťovňa Union zasa uhrádza časť ceny za očkovanie niektorými z nepovinných očkovaní.

Žltačka typu A

Žltačka typu A je vírusové ochorenie, ktoré je známe aj ako choroba špinavých rúk. Samozrejme, základom je dodržiavať poriadnú hygienu. No nikdy nemáte istotu, že ju dodržiavali všetci, ktorí pracovali s vaším jedlom. Najčastejšie infikované potraviny sú ovocie, zelenina, morské plody a ryby, voda a ľad v nápojoch. Účinne jej môžete predísť očkovaním. 

Najideálnejšia je vakcína Havrix, keďže tá sa podáva len v jednej dávke. Očkovať by ste sa mali minimálne 2 týždne pred možným stretom s vírusom. Posilňovacia dávka sa odporúča 6-12 mesiacov po podaní prvej dávky. Cena vakcíny je okolo 24€. Poisťovňa Union vám prispeje 50%.

Žltačka typu B

Čo to je...

Žltačka typu B je závažné vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša cez krv a produkty obsahujúce krv. Môže ísť aj o infikované medicínske zariadenia (ihly), žiletky či nechránený sex. Viac ohrození sú teda najmä zdravotníci, vojaci a pod.

Očkovanie

Očkovanie proti žltačke typu B je na Slovensku povinné od roku 1998. Ak ste sa narodili predtým, overte si u svojho lekára či toto očkovanie máte alebo nie. 

Na toto očkovanie sa používa vakcína Twinrix, ktorá vás chráni pred žltačkou typu A aj B. Vakcína sa podáva v 3 dávkach – prvá vo zvolenej dobe, druhá mesiac neskôr a tretia po 6 mesiacoch od prvej dávky. V prípade potreby sa to dá urýchliť a očkovacie látky sa podajú v priebehu 21 dní. Váš lekár vám určite poradí. Cena vakcíny je okolo 43€ a Union taktiež prepláca polovicu. 

Brušný týfus

Čo to je...

Brušný týfus je bakteriálna infekcia. Najviac rozšírená je v krajinách so slabou hygienov a v krajinách tretieho sveta. Prenáša sa kontaminovaným jedlom a pitím. Najlepšia prevencia je očkovanie

Očkovanie

Očkovanie sa vykonáva 1 dávkou minimálne 2 týždne pred vycestovaním. Účinné je asi na 3 roky. Cena vakcíny Typhim je okolo 35€ a neprepláca ju žiadna poisťovňa.

Besnota

Čo to je...

Besnota sa prenáša infikovanými slinami zvierat (väčšinou ide o psy, mačky, netopiere či opice). Besnota sa na vás prenesie prostredníctvom kontaktu sliny s ranou na koži alebo aj pohryznutím.

Očkovanie

Očkovanie pozostáva z 3 dávok. Tie sa podávajú v priebehu asi 28 dní. Po 2 alebo 3 rokoch je vhodné sa preočkovať ďalšou dávkou. Cena za všetky 3 vakcíny je okolo 120€. Očkuje sa vakcínou Verorab.

Meningokoková meningitída

Čo to je...

S týmto ochorením sa stretnete najmä v obalsti subtropickej Afriky, no aj v niektorých krajínach Južnej Ameriky a Juhovýchodnej Ázie či v častiach Indie. Existuje viacero druhov tohto ochorenia. Vo všeobecne ide o zápal mozgových blán, ktorý môže spôsobiť aj otravu krvi. Je to mimoriadne nebezpečné ochorenie. Prenáša sa kvapôčkami.

Očkovanie

Pri očkovaní vakcínou Nimenrix vám stačí jedna dávka. Union prepláca 50%. Cena vakcíny Nimenrix je okolo 50€. Vakcína by mala byť účinná 10 rokov.

Japonská encefalitída

Čo to je...

Toto ochorenie sa prenáša kusnutím komára. Zvyčajne ochorenie prebieho veľmi ľahko. V zopár prípadoch však môže dôjsť k obrne či k upadnutiu do kómy. Ochorenie sa však vyskytuje len v niektorých oblastiach. Ak sa chystáte na dlhšiu dobu do týchto oblastí, očkovanie zvážte. 

Očkovanie

It is necessary to be vaccinated at least one month before traveling with 2 doses of the Ixiaro vaccine. Revaccination is recommended after 1-2 years. The price of the vaccine is around €90-100 (in Slovakia). 

At the time when we were vaccinated (June 2022), in Slovakia this vaccine could only be purchased in Bratislava. I think vaccination could also be done only in Bratislava.

Cholera

Čo to je...

Cholera is transmitted through contaminated food or water. It is an infectious disease affecting the intestinal tract. It is manifested by diarrhea, vomiting and subsequent dehydration. Its course is usually not difficult. But don't forget that healthcare is not that developed in some areas. It is important to observe the basics of hygiene.

Očkovanie

In addition to observing basic hygiene measures, vaccination will also help. Vaccination is given orally by drinking a liquid. Vaccination has 2 doses and is effective for 2 years.

Tetanus

Čo to je...

Tetanus occurs when the skin is injured by a puncture wound, scratch or burn. The disease is caused by the ingress of bacteria, which can be found in animal feces as well as in dust. Bacteria survive in the soil. Injury by a rusty object is also dangerous. It is manifested by strong muscle spasms.

Očkovanie

Očkovanie proti tetanusu je na Slovensku povinné. Overte si u svojho lekára, či ho máte.

Očkovanie do Ázie
zdroj: pixabay

Ďalšie nákazy na ktoré myslieť

Malária

Čo to je...

Malária je choroba, ktorá sa prenáša štipnutím komárom. Ročne na ňu zomiera viac ako milión ľudí. Prejavuje sa horúčkami, triaškou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zimnicou. V ťažších prípadoch môže dôjsť ku kóme a následnej smrti. Má aj prejavy podobné chrípke.

Prevencia

Žiaľ na maláriu neexistuje žiadne očkovanie. Snažte sa chrániť pred uštipnutím komárom a to napríklad nosením dlhého oblečenia v oblastiach so zvýšením výskytom. Vždy majte po ruke repelent. Najúčinnejšou prevenciou a liečbou sú tzv. antimalariká. Tie dostanete len na predpis lekára v lekárni. Lieky sa majú užívať už pred príchodom do oblasti s maláriou. Ak plánujete cestovať dlhodobo, lieky môžete užiť pred príchodom do najnebezpečnejších oblastí. Taktiež ich vždy majte po ruke. Ak máte prvé podozrenie na maláriu ihneď užite antimalariká a vyhľadajte zdravotnú pomoc. Nechajte si však poradiť lekárom ešte pred vycestovaním.

Dengue

Čo to je...

Toto ochorenie sa tiež prenáša štipnutím komára. Jeho príznaky sú horúčka, bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Príznaky sú podobné chrípke. Vyskytuje sa v krajinách Ázie, Ameriky a Afriky,

Prevencia

Žiaľ, proti tomuto ochoreniu neexistuje žiadne očkovanie ani lieky. Jediná možná prevencia je vyhýbanie sa uštipnutiu komárom. 

Kde sa na Slovensku zaočkovať

Na Slovensku je viacero miest kde sa dá zaočkovať pred vycestovaním. Taktiež vám tam vystavia aj Medzinárodný očkovací preukaz. Kliniky nájdete v Martine, Žiline, Banskej Bystrici, Trenčíne, Nitre. Zoznam všetkých kliník nájdete TU

Košice

Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu

Rastislavová 43

odkaz na web UNLP

Stredisko cestovnej medicíny

Gemerská 3

web lv-medical

Bratislava

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s. r. o.

Teslová 33

odkaz na web Inocem

Poliklinika cudzokrajných chorôb, Zama s.r.o.

Americké námestie 3

odkaz na web

Ambulancia tropickej medicíny – Travel Health Clinic

Tehelná 26

odkaz na web thclinic

Naša skúsenosť

My sme sa očkovali v Košice na UNLP. V stredisku pre cudzokrajné choroby sme každý zaplatili 20€. Je to vstupný poplatok, ktorý platí “navždy”.  Dostali sme tu všetky lekárske predpisy, rady,  boli nám tu podané všetky vakcíny a vystavený Medzinárodný očkovací preukaz. Personál je veľmi milý a ochotný a jednoznačne odporúčame.

V júni 2022 sme sa boli očkovať pol roka pred cestou do Ázie (India a JV Ázia). Lekárka nám odporúčila očkovanie proti žltačke typu A aj B (B už sme mali), meningitíde, brušnému týfusu a besnote. Besnotu sme ale vynechali, nakoľko sú potrebné až tri vakcíny a kvôli odchodu do Švajčiarska sme to nestíhali. Všetky očkovania prebiehali úplne bez problémov bez vedľajších účinkov. Ak nepočítame bolesť ramena 😀