Čo si môžem zbaliť do lietadla / Packing for a flight

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ti platíš rovnako a mi zarobíme malú čiastku.

plane icon

Lacné letenky – Skyscanner

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Lacné ubytko – Hostelworld

visa icon

Víza – iVisa

luggage icon

Dovolenka – Expedia

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

Balenie sa do lietadla žiaľ nie je vždy až také jednoduché. Existuje asi milión zákonov a obmedzení, na ktoré si musíme dávať pozor. Najmä ak o svoje veci nechceme prísť. Každá letecká spoločnosť má aj svoje vlastné pravidlá, najmä pokiaľ ide o veľkosti a množstvo povolenej batožiny. V článku „Čo si môžem zbaliť do lietadla“ nájdeš všetky naše rady a tipy.

Akú batožinu si môžem zobrať

To aké rozmery a váhu môže vaša batožina mať záleží od leteckej spoločnosti aj od letenky. Pri väčšine leteckých spoločností však máte v cene letenky jednu osobnú položku a často aj jednu príručnú batožinu. Osobná položka zahŕňa napr. malý batoh, tašku na laptop, kabelku či kapsu. Tá môže mať rozmery napr. 35x20x20cm (Ryanair) či 40x30x20cm (Wizzair). Príručná batožina väčšinou môže mať rozmery 55x40x22cm a váha sa pohybuje medzi 7kg až 10kg. Táto batožina sa musí zmestiť do úložného priestoru nad sedačkami. Žiaľ, mnohé nízkonákladovky vám dnes pri základnej letenke dovolia už len jeden kus malej osobnej položky. Ak chcete aj klasickú príručnú batožinu, musíte si za ňu priplatiť.

 Rovnako to je aj s podpalubnou batožinou. Pri väčších leteckých spoločnostiach ju niekedy máte v cene letenky. Najmä pokiaľ ide o dlhé medzinárodné lety. Často si ju však musíte dodatočne zakúpiť. Vždy je lepšie si akúkoľvek batožinu zakúpiť vopred. Na letisku sú totiž ceny podstatne vyššie. Táto možnosť zahŕňa aj batožinu veľkých rozmerov. Väčšinou môžete mať aj viac kusov, napr. 4 alebo aj 6 kufrov. Maximálna váha jedného kusu môže byť aj 32kg. Všetky tieto informácie si však vždy overte so svojou leteckou spoločnosťou.

Letisko
Zdroj:pixabay

Príručná batožina

To čo si môžete zbaliť do príručnej batožiny je obmedzené a kontrolované. Všeobecne sa odporúča si do príručnej batožiny zbaliť všetky cennosti (techniku, šperky), doklady a peniaze. Podpalubné batožiny sa niekedy strácajú. Preto je lepšie mať tieto veci vždy poruke. Taktiež si do nej zbaľte potrebné lieky pre prípad núdze. Pokiaľ ide o tekutiny, o tom sa dočítate nižšie. Toto je zopár predmetov, ktoré v príručnej batožine mať nemôžete:

A čo napríklad batérie? Bez problémov môžete prenášať batérie do 100Wh v zariadení. Náhradné batérie väčšie ako 100Wh (externá powerbanka) sú tiež v poriadku. Tieto predmety však musia byť v príručnej batožine.

EXTRA TIP: Aj príručná batožina má obmedzenú váhu. Skvelé však je, že túto batožinu vážia len zriedkavo. Väčšinou som sa s vážením stretla len ak som potrebovala ísť k okienkám na check-in. Ak už ale máte svoj boarding pass a idete rovno ku gate-u, pravdepodobne sa tomu vyhnete. 

Podpalubná batožina

Za podpalubnú batožinu si dnes pri väčšine letov musíte priplatiť. Niektoré diaľkové lety ju ponúkajú zdarma. Vždy máte na výber viacero hmotností a môžete si vziať viac kusov podpalubnej batožiny. Skvelé je, že pri tejto batožine nemáte toľko obmedzení ako pri príručnej. Najväčšia výhoda je, že tekutiny tu nie sú nijako regulované a môžete si zbaliť aj väčšie balenia. Nezabúdajte! Batérie do podpalubnej batožiny nepatria! 

Zopár tipov pri cestovaní s podbalubnou batožinou:

  • Ak máte viac kusov, rozložte si svoje veci rozumne. Ak sa teda jeden kufor stratí, stále budete mať aspoň nejaké to oblečenie či topánky.
  • Všetky kufre/tašky si označte svojím menom, adresou a kontaktom. Niektoré kufre majú tento štítok už na sebe. Ak aj nie, stačí ak na nejaké ľahko dostupné miesto vložíte vypísanú kartičku. Nie je zlé priložiť aj svoj plán cesty. Ľahšie vás tak nájdu.
  • Batožinu si zabaľte do celofánu alebo okolo nej dajte pevný remeň. Všetci dobre vieme ako sa s batožinou na letiskách zaobchádza. Ak teda chcete predísť poškodeniu, je lepšie si svoju batožinu chrániť. Pevný remeň poslúži na to, aby sa váš kufor len tak ľahko neotvoril. 

Ja osobne sa podpalubnej batožine snažím vyhýbať keď sa dá. Kedykoľvek sa môže stratiť. Zároveň je šanca, že sa moje kufre zničia. A ďalšou menšou nevýhodou je, že na ňu po prílete musíte čakať. Ak sa dá, vždy uprednostním príručnú batožinu.

EXTRA TIP: Ak si nie ste istí do ktorej batožiny a či vôbec si môžete zabaliť akýkoľvek predmet, všetko nájdete na webe tsa.gov. It's an american website but these rules are valid for most of the flights (if not all). 

Benefity používania ExpressVPN:

  • získaj prístup k obsahu ktorý je v tvojej lokácii zablokovaný
  • ušetri peniaze pri kúpe leteniek
  • chráň svoje súkromie

Získaj 3 extra mesiace zdarma už dnes!

Tekutiny v lietadle

V príručnej batožine je dovolené mať maximálne v objeme 1L, resp. sa musia zmestiť do priesvitného obalu s objemom 1L. Jednotlivé tekutiny však musia byť zabalené v baleniach s objemom max 100ml. Aj keď máte v dvojlitrovej fľaške len deci tekutiny, kontrolou neprejde. Obal nesmie presiahnuť 100ml. Do tohto sa rátajú aj rôzne pasty, gély a podobné veci. 

Ak potrebujete letieť s väčším množstvom tekutín, je lepšie si zvoliť podpalubnú baatožinu. V podbalubnej batožine tekutiny nie sú nijako obmedzené. 

Lieky v lietadle

Lieky v lietadle
Zdroj: pixabay

Ku všetkym liekom potrebujete mať originál balenie. Nepresypávajte si svoje lieky do iných nádobiek. Môžu vám byť zkonfiškované. Pre tekuté lieky (sirupy či krémy) platí výnimka. Môžu byť aj v obale väčšom ako 100ml. Avšak musíte k ním mať originál lekársky predpis (aj v anglickom jazyku). Taktiež musia byť v originálnom balení z lekárne. 

Jedlo a pitie v lietadle

Pri väčšine letov nie je s jedlom (vašim vlastným) na palube žiaden problém. Zopár destinácií má však buď úplny zákaz importovať jedlo alebo prísne obmedzenia. To sa týka napríklad UK, USA, Austrálie či Singapúru. Pokiaľ si ho však zjete na palube je to v poriadku. Zároveň nezabúdajte, že aj na jedlo platí obmedzenie so 100ml objemom. To sa týka aj konzervovaných jedál.

Ako vám už je asi jasné, s vlastnou pol litrovou fľašou vody cez letiskovú kontrolu neprejdete. Ak nechcete prísť o svoju fľašu, nezabudnite si z nej všetku vodu pred kontrolou vyliať. Hneď ako prejdete kontrolou vodu si môžete znova dopustiť na toalete alebo zakúpiť v obchode (najmä ak ste v krajine kde nemajú pitnú vodu z vodovodu). 

Cestovanie s technikou

Ak potrebujete cestovať s fotoaparátom, kamerou či inou technikou, tento odstavec je pre vás. Skvelá správa je, že väčšinou si fotoaparát v malej kapse nemusíte zbaliť do povolenej príručnej batožiny. Je dovolené ho mať zvlášť v osobitnej kapse aj keď je to kus batožiny navyše. Techniku by ste si nikdy nemali dávať do podpalubnej batožiny. Dôvodov je viacero. Jedným z nich je aj to, že sa podpalubná batožina môže stratiť. Zaobchádzanie s touto batožinou tiež nie je najlepšie a vaša drahá technika sa môže poškodiť. Nikdy si do podpalubia nedávajte POWERBANKU! Nie je to dovolené, vyhodia vám ju.