Sopka Vezuv - How to visit Vesuvius

Sopka Vezuv a Pompeje by mali byť povinnou zastávkou pri návšteve Neapolu či pobrežia Amalfi. Ja (Nika) som tu bola ešte v roku 2019 spolu s mojou babkou a sestrou. Rozhodla som sa s vami zdieľať moju skúsenosť a všetky rady a tipy. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si tento výlet naplánovať jednoducho a bez problémov.

Pompeje
Pompeje

Pompeje

Pompeje sú maličké mesto na úpäti sopky Vezuv neďaleko Neapolu. V roku 79AD ich zasiahla ničivá erupcia. Celé mesto bolo pochované pod hrubou vrstvou popolu a lávy. Mnoho obyvateľov pri prvých náznakoch erupcie mesto opustilo. Počas výbuchu tam údajne ostalo len okolo 2000 ľudí. Láva dokonale zakonzervovala niektoré časti mesta vrátane zopár obyvateľov. Je ozaj zaujímave a zároveň smutné vidieť telá ľudí stuhnuté v strachu a dese. V Pompejach však výbuch zničil vyššie poschodia budov a mesto nie je až tak dobre zachované ako neďaleké Herculaneum. 

Pompeje
Divadlo
Pompeje
Pozostatky budov

Pompeje boli vcelku veľké a rozvinuté mesto. Dnes nám ukazujú spôsob života ľudí vo vtedajšej Rímskej ríši. Mesto bolo odkryté až v roku 1700. Jeho objav priniesol nesmiernu fascináciu nad tým, koľko sa tu toho zachovalo. Dnes tu môžete vidieť obydlia, divadlo, amfiteáter či mnoho spoločenských budov.

Otváracie hodiny a lístky

Najlepšie bude ak si aktuálne otváracie hodiny overíte na webe visitpompeiivesuvius.com. Od apríla do októbra je otvorené od 9:00 do 19:00

Základné vstupné pre dospelého stojí 16€. Do 18 rokov je vstup úplne zdarma a do 24 stojí len 2€. Lístky si viete kúpiť pri všetkých vchodoch alebo online TU. Určite si lístky nekupujte od náhodnych ľudí napr. na vlakovej stanici Pompeii Scavi. V letné mesiace je lepšie si lístky zakúpiť vopred online a vyhnúť sa tak dlhým radám pri pokladniach.

Koľko času potrebujem na návštevu?

To ako dlho tu stráviť záleži najmä od vás a od toho čo všetko chcete vidieť. Pompeje sú obrovské a prejsť úplne každú uličku potrvá asi celý deň. Ak vám stačí navštíviť zopár najdôležitejších miest, stačia vám tu 2-3 hodiny. Radšej si na toto miesto vyhraďte viac času. 

Potrebujem sprievodcu?

Nie. Nevyhnutné to určite nie je. Avšak Pompeje sú obrovské a rozhodne je to o dosť zaujímavejšie so sprievodcom. Ten vám vie porozprávať mnoho informácií, ktoré sa inak nedozviete. Celé to tak bude o niečo viac informatívne a naučíte sa viac. Ak vám stačí obzrieť si architektúru, sprievodcu vám netreba.

Ak sa rozhodne pre sprievodcu, máte viacero možností. Prvou z nich je organizovaný zájazd. Tu však môžete počítať s väčším množstvom ľudí. Sprievodcovia sa vám budú ponúkať aj v okolí Pompeji. Tam sa dokonca viete zúčastniť oficiálnej prehliadky Pompeji so skupinou asi 15 ľudí. 

Zopár ďalších tipov

  1. Zoberte si so sebou veľa vody. V lete je v Pompejach veľmi horúco a slnko je silné. Nezabúdajte na pokrievku hlavy.
  2. Vezmite si pohodlnú obuv
  3. Pripravte si foťák/kameru.
  4. Neberte si veľkú batožinu. Je možné, že vás s ňou z bezpečnostných dôvodov nepustia dnu.
  5. Vyhraďte si na návštevu Pompeji dosť času
  6. V okolí je viacero možností sa najesť či dať si malý snack. Určite si však nejaké jedlo zbaľte so sebou.

Ako sa sem dostať

Pompeii – Villa dei Misteri (mapa)

Pompeje (mapa)

Pompeii Scavi – Villa dei Misteri (mapa)

Najbližšie letisko: Neapol (mapa)

Najjednoduchšie a najrýchlejšie sa do Pompeji dostanete vlakom. Z Neapolu sem chodí vlak Circumvesuviana. Cesta týmto vlakom trvá 40 minút a lístok stojí nejaké 3-4€. Aktuálne časy odchodov nájdete TU. Vlak odchádza zo stanice Napoli Garibaldi smerom do Sorrenta. Týmto istým vlakom sa sem dostanete aj ak idete z pobrežia Amalfi.

Ďalšou možnosťou je vlak Campania express. Tento by mal byť o niečo rýchlejší a taktiež má aj klimatizáciu. Lístok však stojí 15€. Viac info TU

Autobusom z Neapolu sa sem dostanete spoločnosťou SITA. Chodí sem linka 5001. Cesta trvá tiež 45 minút a lístok stojí 2-3€. Rozvrh odchodov nájdete TU

tip icon

TIP: Lacné letenky si môžete pozrieť na Pelikan.sk.

Mapa

Prečítajte aj...

Sopka Vezuv

Pohľad na kráter sopky Vezuv vás dostane nielen zdiaľky ale aj zblízka. Je to jedna z dvoch aktívnych sopiek v kontinentálnej Európe. Obyvatelia žijúci v jej blízkom okolí tak stále riskujú erupciu. Na úpätí sopky aj v jej okolí je mnoho fariem či vinárstiev. Práve tu máte jedinečnú možnosť navštíviť kráter sopky a zároveň mesto, ktoré ňou kedysi dávno bolo zničené.

Ako sa sem dostať

Zastávka pod kráterom (mapa)

Parkovisko na sopke (mapa)

nechodí sem

Najbližšie letisko: Neapol (mapa)

Autom sa viete dostať až na nižšie platené parkovisko. To stojí 5€ na celý deň. Odtiaľto vás autobus vyvezie o niečo vyššie. Obojsmerný lístok na bus stojí 2€. Je odporúčané tento autobus využiť, nakoľko výstup vám dá zabrať. 

Busvia del Vesuvio

Využiť môžete aj služby Busvia del Vesuvio. Lístok stojí 22€ a zahŕňa autobus z Pompeji k vstupu na sopku, malý 4×4 autobus vás vezme ešte vyššie a následne spolu so sprievodcom vyleziete až na kráter sopky. V cene je aj vstup do Národného parku Mount Vesuvius a spiatočný lístok. Autobus odchádza z vlakovej stanice Circumvesuviana Pompei Villa dei Misteri.

EAV autobus

V Pompejach tento autobus stojí na vlakovej stanici Circumvesuviana Pompei Villa dei Misteri alebo Piazza Anfiteatro. Autobus vás vezme k vstupu do parku Mount Vesuvius. Chodí každých 50 minút a cesta trvá 55 minút. Lístok si zakúpite priamo u šoféra za 2.7€. Toto je možnosť ktorú sme vužili my a boli sme maximálne spokojné.

Vstupné

Vstupné sa vyberá v informačnom centre TU.  Park je otvorený napríklad od marca do októbra od 09:00 do 17:00. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU. Vstup pre dospelého stojí 10€. Študenti to tu majú za 8€. 

Čo vás tu čaká?

Výstup na kráter od informačného centra netrvá dlho. Je to však celkom strmé a v horúci letný deň vám to môže dať zabrať. Na vrchole si viete spraviť okruh okolo celého krátera. Ak očakávate lávu, na to zabudnite. Vidieť tu zopár výparov a vo vzduchu sem tam cítiť síru. Za zmienku určite stojí aj prekrásny výhľad na okolie a na pobrežie.

italy map

Najlepší čas na návštevu

Ak chcete tieto miesta spojiť s kúpaním v mori a oddychom na pláži, jednoznačne sem príďte v lete. Počítajte však s tým, že je to hlavná sezóna. To znamená, že všade bude oveľa rušnejšie, viac ľudí a ceny sú vyššie.

Ak sa chete vyhnúť davom príďte na jar alebo v jeseni. Počasie je trocha premenlivé no vyhnete sa horúčavam. Aj ceny budú prijatelnejšie. My sme tu boli vo februári a bolo to skvelé. Na sopke Vezuv aj v Pompejach sme natrafili len na zopár ďalších turistov. Nikde sme nemuseli čakať v rade.

Kde sa ubytovať?

Ak chcete byť bližšie pri mori skvelou možnosťou sú mestá na pobreží Amalfi – Sorrento, Positano, Amalfi. Rátajte však s vysokými cenami. Tie môžu byť od 200€/noc až do 3000€. Možno aj viac.

Ak chcete ušetriť, ubytujte sa v Neapole. Tam je to podstatne lacnejšie – ubytovanie nájdete už od 50€ pre dvoch. Možno aj menej.

Booking.com

Čo vidieť v okolí

1. Mesto Neapol

Len necelú hodinku odtiaľto je mesto Neapol. Práve sem pravdepodobne budú smerovať vaše prvé kroky ak sa rozhodnete navštíviť sopku Vezuv či Pompeje. Neapol je obrovské plné prekrásnych budov no aj odpadkov. Nájdete tu najlepšiu pizzu na svete a skvelú zmrzlinu. Ak chcete vedieť čo všetko sa v meste oplatí navštíviť prečítajte si náš článok Čo robiť v Neapole.

Taliansko
September 15, 2023

2. Pobrežie Amalfi

Taliansko
September 15, 2023

Pobrežie Amalfi je tvorené kopcami, skalami, plážami a nádhernými mestami ktoré boli vystavané do kopcov a na skalách. Po pobreží vedie úzka cesta pre autá, ktorá je sama o sebe zážitkom na ktorý nikdy nezabudnete. Z jednej strany máte výhľad na more a pod vami sú útesy a na druhej strane máte skaly a výhľady na kopce. Viac nájdete v článku Pobrežie Amalfi – Taliansko.