Top things to do in Naples - Čo robiť v Neapole

Neapol je veľmi zaujímavé mesto plné kontrastov. Na jednej strane tu máme prekrásnu achitektúru a na druhej odpadky na každom kroku. Buď to tu budete milovať alebo nenávidieť. Nájdete tu však aj najlepšiu pizzu na svetu a kopu dobrého jedla. Môžete vyliezť na sopku Vezuv, navštíviť Pompéje či stráviť čas pri mori na pobreží Amalfi. Toto sú všetky naše rady a tipy pri návšteve Neapolu.

Ako sa sem dostať

Napoli Centrale / Garibaldi (mapa)

Parcheggio Napoli Centrale (mapa)

Napoli Centrale / Garibaldi (mapa)

Najbližšie letisko: Neapol (mapa)

Verejnou dopravou sa pravdepodobne dostanete na hlavnú vlakovú stanicu Napoli Centrale alebo Garibaldi. Prechádza tamadiaľ aj metro linka číslo 1, ktorá vás zvezie na väčšinu hlavných atrakcií v meste. 

Autom viete zaparkovať rovno pri tejto stanici, odkiaľ sa metrom dostanete na všetky významné miesta. Cenami si nie sme istý, nakoľko sme tam autom neboli. Dočítali sme sa však, že sa pohybujú okolo 15€/deň.

TIP: Lacné letenky si môžete pozrieť na Pelikan.sk.

Ako sa dostať z letiska do mesta

1. Bus S3 (najlacnejší)

Toto je lokálny bus, ktorý vás do mesta vezme za najlepšiu cenu. K Napoli Centrale vás cesta vyjde len 1.1€. Potrvá to však 30 minút. Autobus by mal premávať každých 30 minút od 6:00 do 21:30. Lístok si viete zakúpiť priamo u vodiča.

2. Alibus (najlepšia možnosť)

Alibusom trvá cesta z letiska do mesta len 15 minút. Tento autobus ide aj k miestnemu prístavu. Premáva asi od 6:45 do 11:20 zhruba každých 20-30 minút. Lístok stojí 5€. na letisku si ho musíte zakúpiť v samostatnej búdke pri autobusovom nástupišti. Ak idete z mesta kupuje sa u vodiča. V Alibuse sa dá platiť aj kartou. Na letisku stojí Alibus TU (mapa).

Top things to do in Naples - Alibus Neapol
Alibus - Garibaldi Centrale

3. Taxi

Taxíkom cesta potrvá len 10 minút no vyjde vás to okolo 20€. Cena záleží od toho, kam presne sa potrebujete dostať.

Mesto Neapol

Mesto Neapol je plné prekvapení. Je tu toho mnoho čo sa oplatí navštíviť. Aj v jeho okolí vás očarí viacero miest. Zároveň je však plné odpadkov (vraj v tom má prsty miestna mafia). Je tu aj veľká kriminalita a tak si dávajte pozor na veci. V meste premáva metro, čo uľahčí prepravu počas dňa. Najlacnejšie ubytovanie je v okolí hlavnej vlakovej stanice. Poďme sa teda pozrieť na konkrétne miesta, ktoré musíte navštíviť a čo robiť v Neapole.

Top things to do in Naples - Neapol - odpad
Neapol - odpad

Prečítajte aj...

Booknite si výlet v Neapole

Čo vidieť v Neapole

1. Quarteri Spagnoli

Toto je moja (Nika) najobľúbenejšia časť mesta. Narozdiel od zvyšku tu nie je toľko bordelu a odpadu. Nájdete tu obrovské množstvo úzkych ulíc. Pomedzi ne sú naťahané šnúry na ktorých si miestni sušia vypraté prádlo. Je tu plno lokálnych kaviarní a reštaurácií so skvelým jedlom. Jednoznačne ochutnajte čerstvé morské plody! Je to lahôdka. A nájdete tu aj zopár barov, kde si môžete dať Aperol Spritz či Limoncello len za 1€ – 2€

Top things to do in Naples - Quartieri Spagnoli Neapol
Quartieri Spagnoli
Top things to do in Naples - Morské plody
Morské plody

2. Piazza del Plebiscito

Obrovské námestie ktoré vás ohúri cez deň aj v noci. Nájdete na ňom túto krásnu Baziliku di San Francesco di Paola. Cez deň sa to tu hemží ľuďmi. V noci tu na vás zasa čaká zaujímavá a pestrá svetelná show. Neďaleko je ulica Via Toledo plná kaviarní, reštaurácií, gelaterii či suvenírov. 

3. Via dei Tribunali - najlepšia pizza v meste

Hovorí sa, že v Neapole nájdete najlepšiu pizzu na celom svete. Kto vie čím to je. V oblasti Via dei Tribunali nájdete množstvo pizzerií na jednej kope. V ponuke je aj bezgluténová pizza. Zamestnanci sa vás budú snažiť dostať a nalákať práve do tej ich pizzerie. Pri toľkej konkurencii máte obrovský výber. My sme tu pizzu neskúšali. Namiesto toho sme sa rozhodli navštíviť najstaršiu pizzériu na svete. O tom ale nižšie.

4. Najstaršia pizzeria na svete - Antica Port d'Alba

Pri toľkých pizzériach v meste človek ani nevie kam sa ísť najesť. My sme sa rozhodli pre najstaršiu pizzeriu na svete Antica Port d’Alba. Funguje už od roku 1738. Na výber tu máte neuveriteľných 70 rôznych pízz. Ak si chcete zaistiť miesto, rezervujte si stôl vopred TU. Radíme vám aby ste si prešli aj jedálny lístok, inak budete vyberať viac ako hodinu :D. Viac na ich webe.

Top things to do in Naples - Pizzeria Port d'Alba Neapol
Pizzeria Port d'Alba

5. Ochutnajte miestnu zmrzlinu

V Taliansku nájdete chutnú a neodolateľnú zmrzlinu alebo gelato na každom kroku. Ani v Neapole to nie je inak. Tak neváhajte a vyskúšajte rôzne možnosti! Nám osobne v pamäti asi navždy ostane Mennella Il Gelato na Via Toledo. A nie je to kvôli zmrzline, ale kvôli ich šľahačke. Ku 2 kopčekom zmrzliny za 2.5€ dostanete aj štedrú porciu ich domácej šľahačky. Poviem vám, lepšiu šľahačku som v živote nejedla! Veď skúste a posúďte sami. Nájdete ich TU

6. Prístav a Lungomare (promenáda)

Top things to do in Naples - Neapolský prístav
Zdroj: pixabay

Lungomare je 2.5km dlhá promenáda popri mori. Je to skvelý spot na večerný relax či drink pri západe slnka nad morom. Za návštevu stojí aj rušný prístav, odkiaľ sa dostanete loďou na neďaleké ostrovy Capr, Procida či do mesta Sorrento na pobreží Amalfi.

7. Metro linka č. 1

Metro linka číslo 1 v Neapole sa pýši množstvom unikátnych a zaujímavých umeleckých inštalácií. Asi najvýraznejšou z nich je stanica Toledo. Tá vás jednoznačne ohúri. Steny sú tam prekrásne modro – strieborné s jedinečnými detailmi. Celé to má vzbudzovať pocit akoby ste zo zeme klesali dolu pod morskú hladinu. Metro je tu veľmi lacné a jeden lístok stojí len 1.2€.  Lístky si viete väčšinou zakúpiť v automatoch na staniciľ . Tie však žiaľ nie vždy fungujú. Dostupné sú však aj v stánkoch. Nezabúdajte, že metro premáva len od 6:00 do 11:00.

Top things to do in Naples - Metro Neapol
Stanica Toledo

8. Fontana del Nettuno

Fontana del Nettuno je ozaj unikátna. V jej strede sú prekrásne sochy. Zaujímavé na nej je, že bola presunutá až 8-krát. Nachádza sa neďaleko Via Toledo či Castel Nuovo. Ak už budete blízko, rozhodne sa na ňu choďte pozrieť.

9. Castel dell' Ovo

Top things to do in Naples - Castel dell'Ovo
Zdroj: pixabay

Toto je najstaršia zachovalá rímska pevnosť v meste. Nachádza sa na pobreží Neapolu. Legenda hovorí, že v stenách pevnosti básnik Virgil ukryl magické vajce. Preto sa toto miesto volá “Vajcový hrad” (“Egg castle”). Vstup je tu úplne zdarma. Otváracie hodiny nájdete TU

10. Castel Nuovo

Zaujímavá pevnosť neďaleko Via Toledo. Tvorí ju až 5 vysokých kamenných veží a masívne múry. Vstupné stojí 6€. Nás osobne pamiatky na tento štýl až tak nelákajú a tak sme dnu nešli. Otváracie hodiny nájdete TU

italy map

Čo vidieť v okolí

1. Sopka Vezuv

Taliansko
September 13, 2023

Nad Neapolom a celým pobrežím Amalfi sa týči mohutná sopka Vezuv. Naposledy vybuchla v roku 1944. Známejšia je ale erupcia z roku 79, kedy láva zaliala okolité dediny vrátane Pompejí. Jej návšteva je skvelý zážitok. Ja (Nika) som tu bola ešte v roku 2019 spolu s babkou a sestrou. Viac o tom ako sa sem dostať a koľko to stojí sa dočítate v samostatnom článku.

2. Pompéje

Pompeje spolu s Herculaneom, kedysi prosperujúce rímske mestá, boli zničené erupciou sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu. Láva ktorá zaliala celé mesto a domy mala neskutočnú silu. V meste nájdete skamenené sochy ľudí, ktorý boli zaživa zaliatí lávou. Areál je obrovský. Pompeje viete navštíviť v rámci zájazdu alebo aj úplne sami. Viac o tomto výlete v tomto článku.

3. Herculaneum

Heruclaneum má rovnakú históriu ako Pompeje. Narozdiel od Pompeji Herculaneum je oveľa zachovalejšie. Budovy sú v lepšom stave a ľahšie tak pochopíte ako toto mesto fungovalo. Je menšie a zároveň menej navštevované ako Pompeje. 

4. Pobrežie Amalfi

Pobrežie Amalfi je jedno z najkrajších a najromantickejších v celom Taliansku. Môže sa pýšiť krásnymi plážami a mestami postavenými na útesoch. Pozdĺž celého pobrežia premávajú autobusy a preprava medzi mestami je veľmi ľahká. Za návštevu jednoznačne stoja mestá Sorrento, Positano a Amalfi.

5. Ostrovy Capri a Procida

Na ostrovy Capri aj Procida sa dostanete len loďou napríklad z Neapolu, Sorrenta aj z Positana. Z Neapolu tam chodia pomalšie (80 min) aj rýchlejšie lode (50 min) z 2 rôznych prístavov. Viac info TUNájdete tam nádherné pláže s priezračnou tyrkysovou vodou, strmé skalnaté útesy vytrčajúce z mora a kopu dobrých barov a reštaurácií. Existuje aj skvelá stránka capri.com kde nájdete kompletne všetky informácie o návšteve ostrova.

Top things to do in Naples - Capri
Capri - zdroj Pixabay

Kde sa ubytovať

Booking.com