Téryho chata v zime

V zime je žiaľ turistom sprístupnených len málo chodníkov. Jediný vrchol na ktorý sa dá dostať je Predné Solisko. Po tejto túre je Téryho chata v zime moja druhá najobľúbenejšia zimná turistika vo Vysokých Tatrách. Prekrásne priam rozprávkové chodníky, zamrznuté vodopády a k tomu krásne výhľady! Skvelé je, že to zvládnu aj rodiny s deťmi.

Téryho chata v zime

Téryho chata je otvorená celoročne. Po dlhej chladnej turistike sa tu môžete ohriať vynikajúcim chatárskym čajom! Čaká tu na vás aj občerstvenie nielen v podobe teplého jedla. 

Téryho chatu nájdete v Malej Studenej doline vo výške 2015 m.n.m. Dá sa sem dostať cez Zamkovského chatu alebo z druhej strany cez Priečne sedlo. V zime je sprístupnená len trasa cez Zamkovského chatu.

Na Téryho chate v zime môžete aj prespať za 43.5€ na noc. Viac info na oficiálnom webe Téryho chaty.

Začiatok túry na Téryho chatu v zime

Starý Smokovec (mapa)

Starý Smokovec – spoplatnené (mapa)

Starý Smokovec (mapa)

Verejná doprava

Ak sa spoliehate na verejnú dopravu, do Starého Smokovca sa dá dostať vlakom či autobusom. Ak nie ste z okolia Tatier, najprv sa potrebujete dostať do Popradu. Z Popradu do Starého Smokovca odporúčame využiť vlak. Spojenia sú pomerne časté a cesta trvá len 25 minút. Nezabudnite si pozrieť posledné spoje večer, aby ste sa stihli dostať domov.

Parkovanie v Starom Smokovci

Najväčšie parkovisko nájdete rovno pri vlakovej stanici Starý Smokovec. Aktuálne by parkovné malo stáť 1€/30 minút, prípadne 10€ na deň. Parkovisko je otvorené 24 hodín a dá sa platiť kartou. Platené WC nájdete na vlakovej stanici. 

V prípade, že je hlavné parkovanie plné, v okolí je zopár ďalších menších parkovísk. Na Google mapách sú zaznačené.

Popis trasy

Dĺžka trasy na Téryho chatu: 19 km

Trvanie trasy: 7.5h (tam aj späť)

Celkové prevýšenie: 1 150 m

Náročnosť: stredná

Turistika sa začína v Starom Smokovci. Odtiaľ sa musíte najprv dostať na Hrebienok po zelenej. Táto trasa vedie po asfaltke, ktorá sa v zime mení na sankársku dráhu. Máte možnosť z nej zísť a ísť lesným chodníčkom. Tento úsek trvá 45min – hodinu. Ak ho chcete preskočiť, môžete využiť lanovku. Obojsmerný lístok stojí 13€. Aktuálne informácie na Hrebienok o lanovke nájdete na vt.sk.

Od Hrebienka pokračujte ďalej cez Studenovodské vodopády (zelená), Rainerovú chatu (modrá) až k Obrovskému vodopádu. Je veľká šanca, že v zime tento vodopád bude zamrznutý. Túto časť si troška môžete skrátiť ak vynecháte Studenovodské vodopády a Rainerovú chatu a pôjdete rovno na Zamkovského chatu po červenej.

Od Zamkovského chaty pokračujete chvíľu chodníčkom cez les. Les sa tu čoskoro zmení na kosodrevinu. Táto trasa je v zime doslova čarovná. Veď sa pozrite na fotky a posúďte sami. Pomaly sa vám tu ukážu aj výhľady na okolité hory. Chodníček je väčšinou dobre vyšľapaný a chodí sa tu dobre.

Netrvá dlho a kosodrevina mizne. Dostávame sa do doliny plnej snehu. Sem tam tu na nás ešte pokukujú nejaké tie malé porasty. Táto čast je značená vysokými drevenými palicami. Táto trasa vedie po zelenej až na Téryho chatu. V zime sa celý tento úsek až po Téryho chatu líši od letnej trasy. Z okolitých hôr môžete sem tam počuť aj padajúce lavíny. Je skvelé mať so sebou mačky. Tie vám cestu poriadne uľahčia. No nie sú nevyhnutné. Dobrou ochranou sú aj návleky – sneh môže byť miestami hlboký. Použite ich ak chcete ostať v suchu. 

Celý tento úsek od Zamkovského chaty trvá asi hodinku, no v zime to potrvá dlhšie. Je to ozaj skvelá trasa. Nebudete vedieť kam sa skôr pozerať. Všetky pohľady sú tu úžasné. V zime to má akési iné čaro a atmosféru než v lete. Asi po hodinke prídete k poslednému najnáročnejšiemu úseku na trase. Tu vás čaká väčší kopec a stúpanie vám môže dať trocha zabrať. V zime sa ide o čosi ťažšie než v lete. Chodí tadiaľto aj množstvo skialpinistov. Po nejakých 45 minútach štverania sa do kopca vás čaká cieľ – Téryho chata. Ak sa vám pošťastí, možno tu uvidíte aj kamzíky. My sme ich tu stretli na jeseň. 

Jednoznačne sa choďte aj trocha prejsť okolo chaty. No opatrne, v okolí chaty sa nachádza viacero jazier, ktoré v zime zamrznú a cez sneh ich nevidno. Nechoďte tak mimo vychodených chodníčkov aby ste sa náhodou neprepadli do jazera.

Téryho chata v zime - Turistická mapa

Prečítajte si tiež...

Téryho chata v zime - Náročnosť

Náročnosť túry na Téryho chatu je “stredne náročná”. Na trase vás nečakajú žiadne komplikované technické úseky. Taktiež vám netreba žiadne skúsenosti. Trasa je dlhšia a prevýšenie na Téryho chatu o čosi väčšie. No pokiaľ máte fajn kondičku zvládnete to bez problémov. Túra na Téryho chatu je vďaka nízkej náročnosti skvelá aj s deťmi. Ak je v zime sneh mäkký či nevychodený, pôjde sa vám trocha ťažšie.

Občerstvenie na trase

Výhodou túry na Téryho chatu je kopa možností občerstvenie po ceste. Každú chvíľu budete prechádzať okolo horskej chaty. Najesť sa môžete na Hrebienku, Bilíkovej chate, Rainerovej chate, Zámkovského chate či na Téryho chate. Všetky tieto chaty sú otvorené celoročne. Pri túre na Téryho chatu v zime tak určite nebudete hladovať.

Ubytovanie na trase

Ubytovanie - Téryho chata

Túra na Téryho chatu ponúka viacero možností ubytovania. Najvyššie položená na trase je Téryho chata. Ak sa chcete ubytovať na Téryho chate, mrknite na ich oficálny web. Noc stojí 43.5€, prípadne 22.5€ ak ide o núdzové prespanie. V lete je nutné si ubytovanie rezervovať vopred. V zime je obsadenosť chaty možno menšia, no aj tak nie je na škodu mať rezerváciu. Tu môžete zaslať na mailovu adresu teryhochata007@gmail.com. Pri túre na Téryho chatu s deťmi to môže byť zaujímavy zážitok. Ubytovanie na Téryho chate v zime je ako z rozprávky. 

Zámkovského chata

Ubytovanie počas túry na Téryho chatu je možné aj na Zámkovského chate. Ceny sú okolo 40€ za noc. Pre viac info píšte mail na zamka@zamka.sk alebo ich kontaktujte cez Facebook. Chata funguje celoročne.

Bilíková chata

Bilíková chata poskytuje apartmány, dvojlôžkové izby či izby s manželskou posteľou. Ceny sa pohybujú od 120€. Odporúčame si ubytovanie rezervovať vopred.

Ubytovanie v okolí

Čo robiť v okolí

Okolie Starého Smokovca ponúka viacero rôznych aktivít. Rodiny s deťmi sa po túre na Téryho chatu určite zabavia v Tricklandii. V Tatranskej Lomnici sa môžete zastaviť navštíviť múzeum TANAPu. Deti sa určite potešia aj návšteve Tatralandie v neďalekom Liptovskom Mikuláši. Samozrejme, lyžovačka je tiež vždy dobrý nápad. Ak hľadáte ďalšie tipy na túru, pozrite si viac na našej stránke Vysoké Tatry.

Ďalšie destinácie