things to do in Positano

Keď som pred pár rokmi prvykrát videla na nete fotku Positana hneď ma to miesto dostalo. Prekrásne tyrkysové more, útesy a k tomu táto neskutočná architektúra. Vo februári 2019 som Positano na pobreží Amalfi navštívila prvýkrát spolu s babkou a sestrou. Mimo letnej sezóny to tu bolo prázdne a malo to úplne inú atmosféru. Tentokrát sme s Jurkom mali v pláne letieť na Island s prestupom v Neapole. Žiaľ náš prvý let sa omeškal a tak sme to nestihli. Strávili sme namiesto toho deň v Neapole a deň na pobreží Amalfi. Poviem vám, v lete to tu je úplne iné.

Things to do in Positano drone

Ako sa sem dostať

Positano, Chiesa Nuova (mapa) / Positano Sponda (mapa)

Positano (mapa)

Positano port (mapa)

Najbližšia v Sorrente (mapa) alebo Salerne (mapa)

Najbližšie letisko: Neapol (mapa)

Autom

Ak do Positana idete autom tak zaparkovať môžete rovno pozdĺž hlavnej cesty, ktorá prechádza ponad Positano. Je to zadarmo. Chodia tadiaľto ale aj autobusy a cesta je úzka. Ak máte väčšie auto tak radšej opatrne. V samotnom meste a centre je to s parkovaním ťažšie. V lete je skoro vždy všetko plné. Ceny sa tam pohybujú od 3€-8€/hod. Všetky info o parkovaní na pobreží Amalfi nájdete aj TU

Vlakom a autobusom

Verejnou dopravou je najlepšie sa najprv dostať do mesta Sorrento alebo Salerno. Ak idete z Neapolu do Sorrenta chodí vlak Circumvesuviana. Lístok stojí 3.6€ a časy nájdete TU. Trvá to vyše hodiny. Zo Sorrenta aj zo Salerna do Positana chodí autobus spoločnosti SITA SUD. Kvôli dlhým radám najmä v lete si lístok na bus zakúpte radšej hneď pri príchode do Sorrenta. Pred vlakovou stanicou je v rohu malé okienko. Ak sa plánujete autobusom premiestňovať častejšie, kúpte si rovno 24h lístok za 10€.

Rozpis odchodov nájdete na webe sorrentoinsider.com. Vystúpiť môžete nad mestom na zastávke Chiesa Nuova alebo v centre na zastávke Sponda. Cesta autobusom trvá asi hodinu a je prekrásna. Celý čas idete po pobreží na vysokých útesoch. Jednoznačne si v autobuse sadnite vpravo.

Loďou

Ďalšou možnosťou je plavba loďou. Z Neapolu sa viete dostať priamo do Positana za asi 1:45 najrýchlejšou loďou. Ceny lístkov sa pohybujú od 18€ – 28€. Nevýhoda je, že lode sa plavia len do tej 16-17 večer. Vo večerných hodinách nájdete len málo spojov. Viac info nájdete napr. na webe ferryhopper.com alebo naplesbyferry.com.

tip icon

TIP: Lacné letenky si môžete pozrieť na Pelikan.sk.

Things to do in Positano
Výhľad z autobusu

Najlepší čas na návštevu Positana

Najlepší čas ak sa chcete kúpať a vychutnať si aj more je samozrejme leto. Čakajú vás tu teplé slnečné dni na pláži pozdĺž tyrkysové mora. Na výber máte aj množstvo ďalších výletov loďou napr. na Capri. Nevýhodou tohto obdobia je, že je to zároveň najpopulárnejšie obdobie na návštevu pobrežia Amalfi. Rátajte tak s množstvom ľudí nie len na plážach ale aj vo verejnej doprave a uliciach mesta. Ceny sú tiež vyššie.

Ak si to tu chcete prísť pozrieť a nechýba vám teplo a more, radšej sa sem vyberte na jeseň alebo na jar. V tomto období sem nechodí takmer nikto. My sme tu vo februári boli jediní ľudia na pláži. Je to skvelý čas na obdivovanie architektúry a miestnych ulíc. Po tých sa v lete nedá ani normálne prejsť kvôli davom. Aj ceny sú nižšie.

Things to do in Positano
Positano v lete
Things to do in Positano
Positano vo februári

Čo robiť v Positane a okolí

Vychutnajte si leto na pláži

Ako inak, prvým bodom na tomto zozname musí byť oddych na pláži. V Positane sú vaše možnosti žiaľ trocha obmedzené. Pláž je rozdelená na tri časti – verejná, platená a pre miestnych. Verejná pláž je zdarma. Tá je však široká len pár metrov. Je tu veľmi málo miesta a pravdepodobne to tu bude hlava na hlave. Ak ste ochotní priplatiť si za lehátko pod slnečníkmi, tak je tu treta časť pláže. Vstup tu ale stojí až závratných 35€/osoba/deň. More je tu ale krásne avšak rátajte aj s množstvom lodí zaparkovaných kade tade pred pobrežím.

Objavte miestne uličky

A tých tu je veru hojne. Positano je plné rôznych zaujímavých zákutí. Každá ulica je niečim výnimočná. Strávte tu chvíľu a straťte sa v tejto stredomorskej architektúre. Keďže mesto je postavené na kopci pripravte sa aj na kopu schodov. V lete sú ulice plné. To sa však týka najmä tých hlavných ulíc dolu neďaleko pláže. Ak chcete újsť pred davmi tak sa vyberte trocha ďalej a nájdete pokojné a tiché Positano.

Things to do in Positano

Užívajte si výhľady

V Positane vás každý jeden výhľad očarí na maximum. Či už sa na mesto pozeráte zhora od cesty alebo zdolu z pláže je jednoducho úchvatné. Výhľady tu máte na každom kroku. Využite to a spravte si tu zopár pekných fotiek do zbierky.

Prečítajte si aj...

italy map

Nakúpte si suveníry

Ako známa turistická destinácia sa Positano pýši slušným počtom obchodov so suvenírmi. Nájdete tu všetko  možné – oblečenie, obrazy, keramiku, sandále, šperky… Čo vám len napadne. Celé Amalfi pobrežie je známe svojími krásnymi pestrofarebnými vzormi, ktoré nájdete na šatách, sukniach, nohaviciach či tričkách. Možete ich vidieť aj na fotke vedľa. Populárne sú tu aj vzory s citrónmi. Určite vám tu niečo padne do oka.

Navštívte aj ďalšie miesta na pobreží

Mesto Sorrento - Taliansko
Sorrento

Celé pobrežie Amalfi je ako z rozprávky. A na každom kroku je prekrásny výhľad či úchvatné mesto. Medzi naj mestá patria jednoznačne Sorrento, Amalfi či Salerno. Po pobreží sa vďaka skvelej autobusovej doprave pohybuje veľmi ľahko. Viac o všetkých týchto miestach sa dočítate aj v našom článku.

Spravte si výlet na ostrov Capri

Na ostrovy Capri aj Procida sa dostanete len loďou aj z Positana. Nájdete tam nádherné pláže s priezračnou tyrkysovou vodou, strmé skalnaté útesy vytrčajúce z mora a kopu dobrých barov a reštaurácií. Existuje aj skvelá stránka capri.com kde nájdete kompletne všetky informácie o návšteve ostrova.

Top things to do in Naples - Capri
Capri - zdroj Pixabay

Spravte si výlet na sopku Vezuv a do Pompeji

Taliansko
September 13, 2023

Sopka Vezuv a Pompeje by mali byť povinnou zastávkou pri návšteve Neapolu či pobrežia Amalfi. Ja (Nika) som tu bola ešte v roku 2019 spolu s mojou babkou a sestrou. Rozhodla som sa s vami zdieľať moju skúsenosť a všetky rady a tipy. Prečítajte si tento článok a dozviete sa, ako si tento výlet naplánovať jednoducho a bez problémov.

Ubytovanie

Ubytovanie v Positane v lete nie je vôbec lacná záležitosť. A vlastne ani počas iných období. Ceny sa začínajú tuším okolo 200-300€ na noc pre dve osoby. Kľudne sa však môžu vyšplhať aj na 2 000-3 000€. V Positane je to extrémne drahé aj mimo hlavnej sezóny. A nezabúdajte na to že aj dostupnosť je v lete veľmi obmedzená. Rezervujte si tak ubytovanie s veľkým časovým predstihom.

Ak chcete ušetriť, najlepšie bude ubytovať sa inde. O niečo lacnejšie je mesto Sorrento. No ani tam to nie je veľká sláva. Najlacnejšia možnosť (okrem spania na ulici :D) je jednoznačne mesto Neapol. Tam máte na výber množstvo hotel v rôznych cenových hraniciach. 

Booking.com

Koľko času tu stráviť

To koľko času stráviť v Positane je veľmi inividuálne. Mimo leta vám na jeho návštevu stačí aj pár hodín. My sme v rámci jedného dňa navštívili Popmeje, Vezuv a Positano. V lete sa však určite budete chcieť zdržať dlhšie. Ak máte čas rozhodne tu strávte aspoň jeden celý deň. Samozrejme záleží len a len od vás či tu príde na jeden dňe alebo na týždňovú dovolenku. Rozhodne však nevynechajte okolité mestá na pobreží Amalfi.