Popradské pleso v zime

Túra na Popradské pleso v zime je jedna z mála, ktoré budete môcť podniknúť, pretože väčšina turistických trás vo Vysokých Tatrách je v zime uzavretá kvôli bezpečnosti.Nachádza sa v Mengusovskej doline a v nadmorskej výške 1494 m.n.m. Turistika nie je vôbec náročná a skôr by som povedal, že sa jedná o príjemnú prechádzku s krásnymi výhľadmi. Je vhodná pre rodiny s malými deťmi, ktoré sa cestou naspäť môžu vyšantiť jazdou na sánkach.

Po prechádzke sa potom môžete zohriať v Chate pri Popradskom plese, doprať si teplý čaj a jedlo. V chate sa dá aj ubytovať a všetky potrebné informácie nájdete na stránke popradskepleso.sk.

Popradské pleso v zime
Chata pri Popradskom plese

Popis trasy zo Štrbského plesa

Trvanie trasy: 1 hodina 20 minút

Dĺžka trasy: 4,8 km

Celkové prevýšenie: 285 m

Popradské pleso v zime
Chata pri Popradskom plese
Popradské pleso v zime
Výhľad z chaty smerom na Ostrnu

Počas tejto trasy budete kráčať takmer celý čas po krásnom lesnom chodníčku. Trasa sa začína pri Štrbskom plese a prvý úsek pôjdete po červenej trase až po rázcestník Trigan. Odtiaľ sa budete musieť vybrať po zelenej trase, pretože zvyšný úsek červenej trasy je uzavretý kvôli lavínovému nebezpečenstvu. Zelená trasa vás dovedie až k Popradskému plesu.

Ako sa sem dostať

Štrba, Štrbské pleso (mapa)

Štrbské pleso – spoplatnené 5€ na deň (mapa)

Štrbské pleso (mapa)

Turistická mapa

Popis trasy zo železničnej zastávky Popradské pleso

Trvanie trasy: 1 hodina 20 minút

Dĺžka trasy: 4,4 km

Celkové prevýšenie: 285 m

Druhá trasa sa začína pri železničnej zastávke Popradské pleso. Odtiaľ treba sledovať modré značky smer Popradské pleso. Ak sa rozhodnete ísť touto trasou tak budete kráčať po asfaltovej ceste až dokým nedôjdete k vášmu cieľu. Je vhodná pre rodiny s deťmi, ktoré si chcú užiť aj trošku sánkovania. 

Ako sa sem dostať

nie je poblízku

Parkovisko pri Železničnej zastávke Popradské pleso – 10€/deň (mapa

Popradské pleso (mapa)

Zadarmo pri hlavnej ceste (mapa

Najľahšie sa sem dostanete vlakom alebo autom. Ak sa chcete vyhnúť poplatku, zaparkujte trocha ďalej pri hlavnej ceste. Hore máte odkaz na mapu. Ešte v 2021 sa tam dalo parkovať bez problémov. Odtiaľ to je asi 5-10 minút pešo na platené parkovisko.

Turistická mapa

Prečítajte si tiež...

Náročnosť

Túra na Popradské pleso či už zo Štrbského plesa alebo z vlakovej zastávky Popradské pleso je ľahká. Je to veľmi príjemná zimná prechádzka, ktorú zvládne každý. Na trase vás čaká len malé prevýšenie.

Občerstvenie na trase

Na samotnej trase (na oboch) nenájdete žiadne možnosti občerstvenia. Najesť sa či dopustiť pitnú vodu môžete na začiatku trasy na Štrbskom pleso alebo potom až v cieli. Na Popradskom plese sú dve chaty – menšia Majláthová chata a Chata pri Popradskom plese. Obe ponúkajú chutné teplé jedlo a svieže či horúce nápoje.

Ubytovanie v okolí

Ak chcete prespať priamo na Popradskom plese, ubytovanie nájdete na Majláthovej chate ako aj na Horskom hoteli Popradské pleso. Mrknite aj na tieto možnosti pri Štrbskom plese:

  • Hotel Toliar – milý personál, skvelé hodnotie, chutné jedlo, vhodný aj pre rodiny s deťmi
  • Apartmány Panorama 10x-90x – Krásne a čisté apartmány blízko vlakovej stanice
  • Aplend lake resort – Útulné a priestranné izby, príjemné prostredie, blízko plesa
  • Vila Emma – Čisté a pekne dekorované izby s príjemnými posteľami. Priateľský personál

Čo robiť v okolí

V zime Hrebienok otvára svoj známy Ľadový dóm, kde môžete obdivovať umelecké diela vytesané z ľadu. Jednoznačne musíme spomenúť aj možnosť lyžovačky či už v Tatranskej Lomnici alebo na Štrbskom plese. V zime je výber turistických trás značne obmedzený. Avšak môžete sa vybrať napríklad na Téryho chatu či Predné Solisko.

Ďalšie destinácie