Turistika na Téryho chatu

Túra na Téryho chatu patrí medzi obľúbené Tatranské túry. Typický tatranský chodník vás prevedie cez lesy, kosodrevinu a popri viacerých potokoch, vodopádoch či plesách. Zo samotnej Téryho chaty sa vám naskytnú skvelé výhľady do Malej Studenej doliny. Táto turistika je dostupná celoročne. Túra na Téryho chatu s deťmi či fyzicky menej zdatnými je tiež skvelý nápad. Poďme sa spolu pozrieť ako vyzerá túra z Hrebienka na Téryho chatu.

Začiatok túry na Téryho chatu

Túra na Téryho chatu sa začína na Hrebienku alebo v Starom Smokovci. Dá sa sem dostať autobusom aj vlakom. Pokiaľ do Tatier idete autom, nižšie nájdete viac info o parkovaní.

Starý Smokovec (mapa)

Starý Smokovec – spoplatnené (mapa)

Starý Smokovec (mapa)

Verejná doprava

Ak sa spoliehate na verejnú dopravu, do Starého Smokovca sa dá dostať vlakom či autobusom. Ak nie ste z okolia Tatier, najprv sa potrebujete dostať do Popradu. Z Popradu do Starého Smokovca odporúčame využiť vlak. Spojenia sú pomerne časté a cesta trvá len 25 minút. Nezabudnite si pozrieť posledné spoje večer, aby ste sa stihli dostať domov.

Parkovanie v Starom Smokovci

Najväčšie parkovisko nájdete rovno pri vlakovej stanici Starý Smokovec. Aktuálne by parkovné malo stáť 1€/30 minút, prípadne 10€ na deň. Parkovisko je otvorené 24 hodín a dá sa platiť kartou. Platené WC nájdete na vlakovej stanici. 

V prípade, že je hlavné parkovanie plné, v okolí je zopár ďalších menších parkovísk. Na Google mapách sú zaznačené.

Popis trasy zo Starého Smokovca na Téryho chatu

Dĺžka trasy na Téryho chatu: 19 km

Trvanie trasy: 6.5h (tam aj späť)

Celkové prevýšenie: 1 150 m

Náročnosť: stredná

Túra na Téryho chatu sa začína v Starom Smokovci. Odtiaľ sa musíte najprv dostať na Hrebienok po zelenej. Na výber sú lesný chodník alebo asfaltka. Tie idú tesne vedľa seba. Je len na vás aký chodník preferujete. Mapu trasy nájdete nižšie v časti Téryho chata – mapa.

Na Hrebienok sa dostanete približne za 1 hodinu. Tento prvý úsek si môžete skrátiť lanovkou. Zo Starého Smokovca na Hrebienok premáva pozemná lanovka. Obojsmerný lístok stojí 13€, jendosmerný hore 11€. Viac informácií nájdete na stránke vt.sk. Ak využijete online e-shop Gopass ušetríte na lístkoch pár eur.

Túra z Hrebienka na Téryho chatu ponúka na výber 2 možnosti. Buď pôjdete rovno po červenej na Zamkovského chatu, alebo cez Studenovodské vodopády (zelená), Rainerovú chatu (modrá) až k Obrovskému vodopádu. Trasa na Téryho chatu cez vodopády je síce o čosi dlhšia, no stojí za to. Uvidíte na nej viacero krásnych miest, ktoré by ste nemali vynechať. Červenú trasu môžete použiť neskôr cestou späť z Téryho chaty.

Od Zámkovského chaty pokračujte túru na Téryho chatu zelenou. Trasa vás prevedie poslednými úsekmi lesa, cez kosodrevinu až do úrovne skál. Prvá časť vedie dolinou bez veľkého stúpania. V blízkosti chaty vás čaká väčší kopec a stúpanie vám môže dať trocha zabrať. Po nejakých 45 minútach štverania sa do kopca vás čaká cieľ – Téryho chata. Ak budete mať šťastie možno narazíte aj na kamzíky. Mapu trasy na Téryho chatu nájdete nižšie. Dĺžka trasy na Téryho chatu je 19km a potrvá vám to približne 6.5 hodiny. Prevýšenie na túre na Téryho chatu je 1150m v prípade, že idete zo Starého Smokovca pešo.

Téryho chata - Mapa trasy

Prečítajte si tiež...

Téryho chata - Náročnosť

Náročnosť túry na Téryho chatu je “stredne náročná”. Na trase vás nečakajú žiadne komplikované technické úseky. Taktiež vám netreba žiadne skúsenosti. Trasa je dlhšia a prevýšenie na Téryho chatu o čosi väčšie. No pokiaľ máte fajn kondičku zvládnete to bez problémov. Túra na Téryho chatu je vďaka nízkej náročnosti skvelá aj s deťmi.

Občerstvenie na trase

Výhodou túry na Téryho chatu je kopa možností občerstvenie po ceste. Každú chvíľu budete prechádzať okolo horskej chaty. Najesť sa môžete na Hrebienku, Bilíkovej chate, Rainerovej chate, Zámkovského chate či na Téryho chate. Všetky tieto chaty sú otvorené celoročne.

Ubytovanie na trase

Ubytovanie - Téryho chata

Túra na Téryho chatu ponúka viacero možností ubytovania. Najvyššie položená na trase je Téryho chata. Ak sa chcete ubytovať na Téryho chate, mrknite na ich oficálny web. Noc stojí 43.5€, prípadne 22.5€ ak ide o núdzové prespanie. Počas hlavnej letnej sezóny vám radíme si ubytovanie na Téryho chate zarezervovať vopred. Spraviť tak môžete len na mailovej adrese teryhochata007@gmail.com. Pri túre na Téryho chatu s deťmi to môže byť zaujímavy zážitok. Ubytovanie na Téryho chate vám dá možnosť pozrieť si odtiaľ západ či východ slnka. 

Zámkovského chata

Ubytovanie počas túry na Téryho chatu je možné aj na Zámkovského chate. Ceny sú okolo 40€ za noc. Pre viac info píšte mail na zamka@zamka.sk alebo ich kontaktujte cez Facebook. Chata funguje celoročne.

Bilíková chata

Bilíková chata poskytuje apartmány, dvojlôžkové izby či izby s manželskou posteľou. Ceny sa pohybujú od 120€. Odporúčame si ubytovanie rezervovať vopred.

Ubytovanie v okolí

Čo robiť v okolí

Ak máte chuť, túru na Téryho chatu si môžete predĺžiť a ísť cez Priečne Sedlo. Okolie Starého Smokovca ponúka viacero rôznych aktivít. Rodiny s deťmi sa po túre na Téryho chatu určite zabavia v Tricklandii. V Tatranskej Lomnici sa môžete zastaviť na Bobovej dráhe či navštíviť múzeum TANAPu. Deti sa určite potešia aj návšteve Tatralandie v neďalekom Liptovskom Mikuláši. Zaujímavý môže byť aj výlet do neďalekej Belianskej jaskyne. Ak hľadáte ďalšie tipy na túru, pozrite si viac na našej stránke Vysoké Tatry.

Ďalšie destinácie