Koh Tao drone panorama

Koh Tao je malý ostrov v Thajskom zálive známy predovšetkým vďaka neuveriteľnému podmorskému životu. Takmer na každej pláži je obrovské množstvo koralov a rýb! Je to tiež jedno z najlepších miest na získanie certifikácie potápania. Ale Koh Tao ponúka ešte viac! Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o všetkých úžasných veciach, ktoré sa dajú robiť na ostrove Koh Tao.

Naplánuj si...

Ak použiješ tieto odkazy, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

plane icon

Letenky – Pelikan

visa icon

Viza – iVisa

luggage icon

Dovolenka –  Expedia

hotel icon

Hostel – Hostelworld

bus icon

Bus/vlak – 12go.asia

hotel icon

Hotel – booking.com

Ako sa dostať na Koh Tao

Keďže Koh Tao je ostrov bez letiska, dá sa sem dostať len jedným spôsobom – trajektom. Najbližšie letisko je na Koh Samui.

Koh Samui (mapa)

Koh Tao pier (mapa)

Ak cestujete lietadlom

Najbližšie letisko je na ostrove Koh Samui. Na Koh Samui sú priame lety z niekoľkých miest vrátane Bangkoku. Letenky si môžete kúpiť na skyscanner.com. Tieto letenky zvyčajne nie sú príliš drahé. Môžete tiež letieť do mesta Surat Thani a odtiaľ nastúpiť na trajekt.

Ak cestujete na Koh Tao trajektom

zo Surat Thani

Cena: 30€ zahŕňa bus+trajekt

Trvanie: 4 – 5 hodín (zahŕňa bus transfer)

Pri kúpe lístka cez 12go.asia máte v cene autobusový transfer z mesta Surat Thani do prístavu. Cesta trajektom bude trvať asi 4-5 hodín. Premáva len niekoľko trajektov za deň. K dispozícii je tiež jeden nočný trajekt, ktorého cesta trvá celú noc.

Ak prichádzate na letisko v Surat Thani

Ak letíte do Surat Thani, budete si musieť vziať taxík alebo Grab aby ste sa dostali do mesta. Grabáci majú vlastne zakázané brať cestujúcich z letiska. Očakávajte teda, že vás vodič požiada, aby ste šli k odletovému vchodu. Za jazdu do mesta sme zaplatili 330 TBH.

tip icon

Dôležité: Odporúčame aby ste si zakúpili lístky na trajekt vopred, najmä počas hlavnej turistickej sezóny. Môžete použiť vyhľadávanie nižšie (a pomôžte nám trochu zarobiť bez toho, aby ste platili niečo navyše).

z Koh Samui alebo Koh Phangan

Cena: 20€ z Koh Samui, 17€ z Koh Phangan

Trvanie: 1.5 hodiny z Koh Samui, 1-2 hodiny z Koh Phangan

Na Koh Tao sa môžete dostať z Koh Samui alebo Koh Phanganu trajektom. Keď cestujete z Ko Samui na výber budete mať viacero prístavov ktoré používajú rôzne spoločnosti. Lístky si môžete zarezervovať vo svojom ubytovaní, na ulici v rezervačných kanceláriách, priamo v prístave alebo využiť 12go.asia na online rezerváciu. Osobne preferujeme 12go.asia, pretože to je rýchle, jednoduché, často je tam veľmi malý cenový rozdiel a môžeme platiť kartou. Väčšina miest akceptuje iba hotovosť a používanie bankomatov v Thajsku je drahé. Na rezerváciu trajektov môžete použiť vyhľadávacie okno.

Powered by 12Go system

Ako sa dostať z prístavu na váš hotel

Keď dorazíte na Koh Tao v prístave vás budú čakať taxikári. Za transfer na pláž Sairee sme zaplatili 100 TBH za osobu. Niektorí ľudia si požičiavajú motorku hneď po príchode.

Pred cestou do Thajska treba myslieť na to, že sa vám na cestách môže vždy niečo stať. Netreba preto zabúdať na cestovné poistenie, ktoré vám môže prísť vhod. Nemusíte hľadať a porovnávať cestovné poistenia, pretože sme pre vás vybrali jedno z najlepších na trhu. So SafetyWing cestovným poistením budú vaše náklady na liečenie a ošetrenie maximálne kryté. Na výber budete mat dlhodobé ale aj krátkodobé cestovné poistenie. Veríme, že vám Safety Wing budú prínosom a vy si tak užijete dovolenku bez starostí.

Najlepší čas na návštevu ostrova Koh Tao

Koh Tao má trochu iné počasie ako ostatné časti Thajska. Hlavná sezóna je medzi decembrom a marcom. Počasie je pekné a slnečné s krátkym alebo žiadnym dažďom. Ceny sú vyššie a všetko je preplnené.

Od marca do augusta je obdobie sucha a tepla. Prišli sme v júni a mali sme krásne počasie. A nakoniec obdobie dažďov je medzi augustom a decembrom. Vtedy ostrov zasiahne množstvo silných dažďov. Nie je to teda vhodný čas na preskúmanie ostrova Koh Tao.

Mnoho ľudí cestuje na Koh Tao hneď po Full Moon party. Pár dni po Full Moon party je ostrov Koh Tao viac zaľudnený. Zostali sme na všetkých troch ostrovoch (Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao) a Koh Tao mal v letných mesiacoch najmenej dní kedy pršalo.

tip icon
Mal by si vedieť: Málokto si to uvedomuje, ale Koh Phangan, Koh Samui a Koh Tao nemajú typické 4 prílivy za deň. Sú tu len 2 prílivy. Hlavná sezóna medzi decembrom a marcom je zároveň sezónou prílivu. To znamená, že príliv je silnejší a voda je hlbšia ako v inom ročnom období. Počas letných mesiacov je obdobie odlivu a voda je na niektorých plážach príliš plytká. Niektoré mesiace máte odliv iba počas dňa. Potom je naozaj dôležité vybrať si tú správnu pláž, aby ste si kúpanie skutočne užili.

Ako sa tu pohybovať

Koh Tao nemá verejnú dopravu. Môžete použiť taxíky (bežne dostupné) alebo si prenajať motorku.

  1. Motorka – najlepší spôsob, ako preskúmať ostrov na vlastnú päsť. Všade je veľa požičovní motoriek a ceny začínajú od 200 TBH za deň.
  2. Taxi – taxík nájdete na všetkých navštevovaných miestach po celom ostrove. Za taxík z prístavu na pláž Sairee sme zaplatili 100 TBH na osobu.
tip icon

TIP: Vedeli ste, že všetky bankomaty v Thajsku vám za výber účtujú 220 TBH (6 €)? Je to veľa, však? Majte to na pamäti a namiesto toho, aby ste príliš často vyberali malé sumy, urobte to raz alebo dvakrát vo väčších sumách.

9 vecí čo robiť na ostrove Koh Tao

Ak si zarezervujete niektorý z nižšie uvedených zájazdov, získame malú províziu a vy stále platíte rovnako.

1. Šnorchlovanie

Každá pláž, ktorú navštívite, bude mať určite nejaký podmorský život! Šnorchlovať môžete doslova kdekoľvek a užijete si to. Ak prichádzate počas obdobia odlivu, môže byť ťažšie nájsť dobrú pláž, pretože voda je príliš plytká na viacerých miestach. Naše obľúbené pláže na šnorchlovanie boli Tanote beachaHaad Sai Daeng. Voda je hlboká a podmorský život je úžasný! Okolo vás bude plávať veľa rôznych rýb. Dokonca sme videli morskú korytnačku a black tip reef shark.

tip icon

TIP: Prečítajte si aj náš článok o najlepších plážach na Koh Phangane.

2. Preskúmajte pláže

Koh Tao má okolo ostrova veľa pláží. Mnohé sú ľahko dostupné skútrom. No na niektoré pláže sa dá prísť len loďou – napríklad Mango bay. Ak chcete, môžete dokonca navštíviť ostrov Nang Yuan loďou za 300 TBH. Je tam krásny výhľad a japonská záhrada na šnorchlovanie.

tip icon

TIP: Ako sme už spomínali, pláže vyzerajú v zime úplne inak ako v lete kvôli prílivu a odlivu.

Kvôli odlivu, ktorý počas našej návštevy trval celý deň, bolo ťažšie nájsť dobrú pláž. Dve, ktoré sa nám najviac páčili boli pláž Tanote a Haad Sai Daeng. Obe majú dostatočne hlbokú vodu na plávanie a šnorchlovanie aj počas odlivu.

Koh Tao Tanote beach drone
Pláž Tanote
Koh Tao Freedom beach drone
Pláž Freedom

Prečítajte si tiež...

3. Choďte na výhľady

Okolo ostrova nájdete rôzne výhľady. Niektoré sú ľahko dostupné, iné nie. Našim obľúbeným výhľadom bol výhľad Johna Suwana neďaleko pláže Freedom. Musíte zaplatiť vstupný poplatok 50 TBH (v hlavnej sezóne môže byť 100 TBH), ktorý zahŕňa dve pláže a výhľad. Ak sa chcete dostať k výhľadu, musíte sa prejsť asi 15 minút od parkoviska.

4. Spravte si certifikát na potápanie

Koh Tao je jedným z najlepších miest na svete, kde môžete získať certifikát na potápanie! Podmorský život okolo Koh Tao je jednoducho ohromujúci. Okrem toho je to veľmi lacné. Môžete tu získať svoj PADI certifikát v priebehu 3 dní za približne 250 €. K dispozícii sú rôzne úrovne certifikátov. Nájdete tu viacero škôl, takže si urobte prieskum a vyberte si tú, ktorá sa vám páči. Pre tých, ktorí sa ešte nikdy nepotápali, je tu možnosť fundivu (potápanie bez certifikácie) za približne 100 €. Na to nie sú potrebné žiadne skúsenosti.

5. Koh Tao tour de bar

Koh Tao je v noci prekvapivo živé miesto. 4-krát týždenne sa koná tour de bar. Keďže ostrov je najplnší hneď po Full Moon party, práve vtedy nájdete veľa ľudí, ktorí sa pripájajú k tejto události. V cene, ktorú zaplatíte je bezplatné poldeci a tričko. Navštívite rôzne bary okolo pláže Sairee.

6. Párty

Okrem tour de bar sa na ostrove konajú rôzne párty. Jedné z najväčších podujatí sú Jungle party a Secret party. Keď dorazíte na ostrov, uvidíte rôzne reklamy, ktoré vám povedia kedy sa ktorá párty bude konať.

Kde sa ubytovať

Odporúčame ubytovať sa v blízkosti pláže Sairee. Okolo prístavu sa môžete zdržať, ale odporúčame zájsť o kúsok ďalej kvôli lepšiemu kúpaniu. Druhý koniec pláže Sairee je veľmi rušný. Ak chcete mať všetko nablízku, ubytujte sa v okolí reštaurácie 995 roast duck. Majte na pamäti, že táto oblasť je preplnená najmä vo večerných hodinách. Ostrov je vo všeobecnosti preplnený po Full Moon party.

Ak použiješ mapu nižšie, ty platíš rovnako a my zarobíme malú čiastku.

Booking.com

Kde sa najesť